Czym jest compensation and benefit statement?

kasaBadania prowadzone przez firmy doradcze o globalnym zasięgu pokazują, że jedną z istotnych zmian w obszarze wynagradzania pracowników, jaką deklarują wdrożyć pracodawcy w najbliższym czasie, ma być poprawa komunikacji funkcjonujących w firmach systemów wynagrodzeń. Okazuje się, że dobrze zaprojektowany system wynagradzania musi być odpowiednio skomunikowany, by działać sprawnie.
 
 
 
 
 
 
 
Jednym z narzędzi powszechnie wykorzystywanych w USA w tym celu jest tzw. compensation and benefit statement. Jest to dokument listujący całkowitą inwestycję, jaką organizacja poczyniła w pracownika. Nie jest on odpowiednim polskiej RMUA-y, gdyż ma zupełnie inny cel i zakres zawartych w nim informacji. Compensation and benefit statement sprowadza się do przedstawienia w sposób graficzny oraz opisowy wszystkich korzyści z pracy, jakie pracownik otrzymał w danym okresie, najczęściej w skali roku. Zawiera zatem nie tylko informacje dotyczące wynagrodzenia zasadniczego pracownika, premii i nagród pieniężnych, ale także dane o rodzaju i wysokości wszystkich świadczeń uzyskanych przez pracownika np. medyczne, ubezpieczenia NW, włączając w to także świadczenia o charakterze szkoleniowym, elastyczny czas pracy etc.
 
Idea compensation and benefit statement opiera się na założeniu, że aby pracownik zrozumiał wartość korzyści, jakie otrzymuje, koniczne jest ich szczegółowe wylistowanie i oszacowanie ich wartości. Dokument ten ma za zadanie promować głębsze rozumienie własnego wynagrodzenia i docenienie w szczególności programu świadczeń oferowanych przez pracodawcę pokazując co pracownik otrzymuje w ramach swojego pakietu (zamiast ubezpieczenie warte 1.000 pln rocznie, ubezpieczenie na kwotę 30.000).
 
Compensation and benefit statement:
• pomagają pracownikom zrozumieć łączną wartość pieniężną ich wynagrodzenia,
• pomagają u uświadomieniu i docenieniu przez pracowników wartości otrzymywanego wynagrodzenia,
• zwiększają chęć pracowników do zaangażowania się we współfinansowanie lub samodzielnie finansowanie przez pracownika świadczeń,
• pomagają firmie stworzyć dialog z pracownikami dotyczący celów strategicznych firmy i tego jak całkowite wynagrodzenie pracownika wpływa na te cele,
• pomagają podnieść morale i zmniejszyć fluktuację,
• pomagają budować markę i kulturę firmy poprzez używanie wizualizacji (logo, kolory etc) firmowej.

Oczywiste? Pewnie tak! A ilu z was HRowców przekazuje takie informacje pracownikom? Czy potraficie wylistować najważniejsze korzyści z pracy? Czy potrafi to zrobić sam pracownik? A podać ich wartość?
 
Compensation and benefit statement mają formę kilkustronicowego dokumentu zawierającego od 1 do nawet 10 stron, dostarczanego w formie elektronicznej, osobiście przez menedżerów lub za pośrednictwem obu tych kanałów do konkretnego pracownika. Dokument zawiera wprowadzenie od Zarządu oraz przegląd całkowitego wynagrodzenia w postaci wykresów, tabel i opisów. Przykładowe compensation and benefit statement prezentuje poniższy rysunek.
 
rys_1
 rys_2 
 
rys_3

 
Źródło: http://www.mybenefitstatements.com/samples/portfolio-employee-benefit-statements z dnia 22.12.2013
 
 
zdj?cia biznesowe i fotografia korporacyjna
 
 
 
 
Autorka: Ewelina Rypina-Cywińska, Partner Zarządzający w Exellon
 
 
 
 
 
 
 
Image courtesy of Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net
 
 

1 komentarz
  1. […] Artykuł opublikowano na portalu HRstandard.pl […]

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0