Metafory i analogie w szkoleniach, Paweł Fortuna i Mirosław Urban (recenzja)

2Metafory i analogie w szkoleniach to tytuł, który od pierwszego spojrzenia przyciągnął moją uwagę. Jako trener intensywnie szkolę i wciąż poszukuję nowych inspiracji. Z zainteresowaniem przeczytałam opis na okładce sugerujący, że w książce poznam narzędzia, które zwiększą moją skuteczność.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paweł Fortuna i Mirosław Urban to psychologowie i doświadczeni trenerzy, co gwarantowało, że w książce znajdę praktyczne rozwiązania, które będę mogła zastosować w trakcie szkoleń.
 
Książka łagodnie wprowadza czytelnika w pojęcia metafory i analogii oraz wskazuje na ich podobieństwa i różnice. Niemal na każdej stronie pojawiają się przykłady, a w końcowej części pojawiają się nawet propozycje ćwiczeń, które ułatwią stosowanie lub wręcz są propozycją zastosowania metafor w sali szkoleniowej.
 
Zachwycił mnie wstęp, który przybrał formę umowy wstępnej między autorami a czytelnikiem. Forma ta zaostrzyła mój apetyt na dalszą zawartość. Niestety – forma reszty książki trochę mnie rozczarowała. Autorzy starając się zachować formę podręcznika i jednocześnie atrakcyjną formę, tracą przejrzystość i praktyczną użyteczność. Przeszkadzało mi stosowanie ramek, które zamiast uwypuklać przykłady, szatkowały podstawową treść, czyniąc ją mniej zrozumiałą. Ciągłe powoływanie się w treści na autorów źródłowych też jest rozpraszające. Bardzo użytecznym i ciekawym rozwiązaniem jest natomiast dodanie w rogu niektórych stron inspirującego i związanego z zawartością merytoryczną cytatu.
 
Ogromną zaletą książki jest to, że w miarę czytania rośnie apetyt na to, co będzie dalej. I rzeczywiście, najbardziej użyteczny jest ostatni rozdział przedstawiający narzędzia wsparcia realizacji celów szkolenia. Poczynając od zastosowania metafor i analogii do kształtowania postaw uczestników, poprzez przełamywanie oporu osób szkolonych, wyjaśnianie zagadnień i rozwiązywanie problemów, aż po transfer wiedzy i umiejętności dzięki analogiom.
 
Podsumowaniem, które przypomina czytelnikowi kluczowe zagadnienia, są zasady BHP w stosowaniu metafor i analogii. Zasady zebrane przez Autorów są tak przejrzyście ułożone, że aż prosi się, by zostały wydrukowane w formie umożliwiającej wypięcie ich z książki i dzięki czemu można by było umieścić je w widocznym miejscu, by mieć je pod ręką w trakcie projektowania szkoleń. Bo przecież metafory i analogie stosujemy na co dzień i warto, żeby robić to świadomie, celowo i bezpiecznie.
 
 
Autorka: Anna Zaremba
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0