Rekrutacja w pigułce – recenzja

ksiazka220„Rekrutacja. Teoria i praktyka” jest lekturą odpowiednią dla każdego, kto rozpoczyna pracę w branży rekrutacyjnej, bądź chce udoskonalić, unowocześnić stosowane przez siebie metody doboru pracowników. Jacek Woźniak z wyjątkową precyzją opisał przebieg procesu rekrutacyjnego – począwszy od poszukiwania odpowiednich kandydatów czy promowania firmy po adaptowanie nowych pracowników do pracy w przedsiębiorstwie. Autor podkreśla szczególne znaczenie tego procesu dla sukcesu firmy. Ponieważ wiek XXI wymaga od pracowników specjalistycznej wiedzy, ludzie coraz częściej są najważniejszym kapitałem firmy. To oni mają decydujący wpływ na to jak szybko będzie się ona rozwijać.
 

Autor w przekonujący sposób argumentuje istotę szczegółowo zaplanowanego procesu rekrutacyjnego. Zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie szeroko zakrojonej rekrutacji, warto zastanowić się czy zatrudnienie nowego pracownika jest jedynym, słusznym rozwiązaniem umożliwiającym zwiększenie efektywności działań przedsiębiorstwa. Źle przeprowadzony proces oraz zatrudnienie nieodpowiedniego pracownika może spowodować wiele szkód dla firmy. Czasem wystarczy przeorganizować pracę, bądź dokonać rekrutacji wewnętrznej, żeby osiągnąć zamierzony cel. Co więcej, badania zaprezentowane w książce wskazują, że osoby zrekrutowane ze źródeł wewnętrznych są niejednokrotnie stabilniejszymi pracownikami niż kandydaci z zewnątrz.
 
Nie trzeba dowodzić, że bardzo ważne jest stałe zatrudnienie kadry w firmie. Koncepcja Taylora, klasyka psychologii pracy, dawno straciła na aktualności. Tayloryzm za najefektywniejszą metodę usprawniania procesu produkcji w firmie uznaje rozbicie zadania na jak najmniejsze elementy. Dzięki temu pracownik nie musi posiadać umiejętności wytwarzania przedmiotów, a wystarczą jedynie proste zdolności manualne. Dziś z kolei zwraca się szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie profilu kandydata, a za najważniejsze czynniki wpływające na jakość pracy uważa się właściwości charakterystyczne dla pracownika. Zgodnie z planem pięciopunktowym, zaprezentowanym w książce, są to: kwalifikacje, zdolności, motywacja, dostosowanie do pracy czy wpływ na innych.
 
To wieloaspektowe analizowanie charakteru oraz umiejętności kandydata zwraca uwagę na inny, równie ważny element współpracy z pracownikiem – właściwy dobór kandydata do kultury organizacji. Z tego względu firmy coraz rzadziej stosują bierną metodę rekrutacji, jaką jest oczekiwanie na odpowiedzi dotyczące opublikowanej oferty pracy, a znacznie częściej starają się trafić ze swoją propozycją współpracy do odpowiadającego im targetu. Jest to coraz łatwiejsze, dzięki stosowaniu Internetu jako źródła potencjalnych kandydatów oraz jako narzędzia ułatwiającego poszukiwanie interesującego pracodawcę profilu kandydata. Jedyną przeszkodą w pełnym wykorzystaniu Internetu w Polsce, jest jego stosunkowo niska dostępność. Zgodnie z cytowanymi w książce badaniami dostęp do Internetu ma ponad 55% Polaków. Liczba ta jednak ciągle wzrasta, w związku z czym firmy wykorzystują go w coraz szerszym zakresie. Stosunkowo nową formą wykorzystania sieci są internetowe kwestionariusze do selekcji kandydatów. Dzięki wykorzystaniu stron internetowych firm oraz zamieszczaniu na nich kwestionariuszy, jak i stosowaniu automatycznie oceniających odpowiedzi programów, preselekcja nie wymaga od pracodawców praktycznie żadnych nakładów finansowych.

Jednak nie jest to niezawodna metoda selekcji kandydatur. Autor w rozdziale opisującym tą kwestię jasno określa zarówno korzyści, jak i słabości tych metod, tworząc wielostronny opis narzędzi kwestionariuszowych. Mimo wzrostu popularności zdalnych metod rekrutacyjnych, nadal bardzo ważnym elementem są bezpośrednie spotkania z kandydatami. Jest to najczęściej stosowana podczas rekrutacji technika. Dzięki rozmowie kwalifikacyjnej można dowiedzieć się, jakie właściwości, istotne dla wykonywania przyszłej pracy, posiada kandydat, zapoznać się z jego kompetencjami czy sprawdzić poziom zaangażowania oraz dopasowanie do kultury organizacyjnej. Co więcej, spotkanie rekrutacyjne ma charakter promocyjny dla firmy. Osoba prowadząca rozmowę prezentuje wymagania oraz zasady panujące w firmie. Kandydat ma z kolei okazję do zadawania pytań. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zwolnień wynikających z niedopasowania kandydata do kultury firmy.
 
Ostatnim elementem wchodzącym w zakres rekrutacji jest centrum oceny zintegrowanej. Głównym celem tej metody, w przypadku stanowisk wykonawczych, jest diagnozowanie umiejętności technicznych oraz wiedzy niezbędnej do realizowania obowiązków. Jeśli chodzi o stanowiska menadżerskie, bądź inne wymagające współpracy z ludźmi, można zbadać umiejętności społeczne. Jednak i ta metoda nie jest bez wad. Trudno zagwarantować, że zebrane podczas assessment center dane są wyczerpujące dla danego stanowiska pracy. Zakres obowiązków i wymagania na poszczególnych stanowiskach w dużej mierze różnią się w zależności od specyfiki firmy. Aby wysiłki związane z procesem rekrutacyjnym przyniosły efekt, jego dopełnieniem powinna być adaptacja kierowana, która ułatwi nowemu pracownikowi wdrożenie w aktualną sytuację firmy. Może ona przybrać rożne formy, choćby: podręczniki, szkolenia wprowadzające, procedury rozwojowe, bądź mentoring czy coaching.

Powyżej zawarty opis książki jest jedynie zarysem zawartych w niej treści. W „Rekrutacja. Teoria i praktyka” można znaleźć szczegółowe informacje na temat każdego z wyżej wymienionych etapów rekrutacji. Szczególnie ważne jest to, że autor liczne teoretyczne założenia uzupełnia praktycznymi przykładami. Dzięki temu książka staje się poradnikiem prezentującym skuteczne rozwiązania w zakresie omawianego tematu, a prezentowane argumenty mówiące o efektywności stosowania w rekrutacji nowych rozwiązań, wydają się być bardzo przekonujące. Autor zwraca również uwagę na elementy istotne dla kandydatów uczestniczących w rekrutacji. Dzięki temu łatwiej dostosować ofertę do potrzeb potencjalnych pracowników. Nie można zapomnieć, że dzisiejszy proces rekrutacyjny jest w dużej mierze powiązany z marketingiem firmy.
 
 
sabina-matuszewska5
 
 
 
 

Źródło: Sabina Matuszewska

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Image courtesy of Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0