Styl ma znaczenie Zrób to, bo jak nie…

Blog3Style przywództwa: Styl dyrektywny

Sposób zachowania lidera jest jednym z głównych czynników wpływających na atmosferę pracy w zespole. Dobry przywódca jest w stanie ożywić, zaangażować i zmotywować pracowników do podjęcia dodatkowego wysiłku na rzecz organizacji. Słabe umiejętności przywódcze mogą przynieść odwrotny skutek, tworząc w zespole demotywującą atmosferę, która sprzyja dużej rotacji i częstym nieobecnościom w pracy. Niniejsza seria materiałów poświęcona jest krótkiemu przedstawieniu każdego stylu przywództwa – w tym tygodniu zajmiemy się stylem dyrektywnym.
Na czym ten styl polega?

Liderzy powierzają zadania personelowi i oczekują ich wykonania. Następnie nadzorują swoich pracowników i są bardziej skłonni do krytykowania błędów niż do chwalenia ich zasług. Styl dyrektywny jest najczęściej wykorzystywany w Ameryce Łacińskiej i Azji, często w połączeniu ze stylem afiliacyjnym, który jest charakterystyczny dla paternalistycznego modelu zarządzania. Także w Europie, po wydarzeniach związanych z recesją, obecność tego stylu jest coraz częstsza.

Ostrzeżenie

Styl dyrektywny należy stosować tylko sporadycznie, kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji bez wyjścia. Należy go traktować jak koło ratunkowe, po które sięgamy tylko w przypadku niebezpieczeństwa i zagrożenia. Nadużywanie tego podejścia prowadzi do aktów biernego oporu, buntu, a nawet szkodzi wspólnym celom organizacji. Taki styl eliminuje innowacyjność i jest mało użyteczny w przypadku skomplikowanych zadań wymagających kreatywnych rozwiązań.

Gdy nadejdzie odpowiedni moment – trzy kluczowe wskazówki dotyczące rozwijania tego stylu

1. Umiejętność podejmowania decyzji: Wybierz sposób postępowania i wydawaj polecenia, które są stanowcze i precyzyjne. Tutaj nie ma czasu na niejasne wytyczne, więc wystrzegaj się wstępnych lub zbyt łagodnych stwierdzeń, aby uniknąć atmosfery rozgoryczenia w zespole.

2. Określanie oczekiwań: Wyznacz jasne standardy i szybko, bezpośrednio oraz szczerze rozwiązuj problemy związane z niską wydajnością pracy.

3. Uważna obserwacja pracy personelu: Upewnij się, że masz do dyspozycji narzędzia niezbędne do oceny poziomu wydajności i wyników pracy każdego członka zespołu. Więcej informacji na temat rozwijania umiejętności w zakresie wszystkich sześciu stylów przywództwa lub tych stosowanych przez liderów w Państwa organizacji znajduje się na stronie

www.atrium.haygroup.com/pl.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0