Pracownik IT potrzebny od zaraz

czlowiek1Ścisła współpraca z biznesem, ochrona danych finansowych, wspieranie komunikacji w przedsiębiorstwie. Wykwalifikowany pracownik działu IT instytucji finansowej jest istotnym członkiem całego zespołu, a liczne rekrutacje na to stanowisko na portalach pracy pokazują, że jest to pożądany zawód.


 
 
 
 
 
 
 
 
Dział IT w firmie powinien dostarczać narzędzia oraz usługi potrzebne do jej prowadzenia, a także dbać, aby były one bezpieczne zarówno na etapie wdrażania, jak i eksploatacji. IT skupia się nie tylko na najnowszych rozwiązaniach technologicznych, ale również stanowi integralną część organizacji nastawionej na osiąganie zysku. Efektywne działanie firmy w dużej mierze zależy od systemów informatycznych, wspierających każdy funkcjonujący w niej proces. Rolą IT jest dostarczanie biznesowi odpowiednich rozwiązań oraz czuwanie nad ich prawidłowym działaniem na co dzień. Przykładowo w instytucji finansowej pracownicy działu IT mogą realizować swoje zainteresowania, pracując w działach: Infrastructure, Development oraz Risk.
 
Wymagania od kandydatów
Na rynku pracy jest zapotrzebowanie zarówno na ekspertów IT wyspecjalizowanych w wąskich dziedzinach (np. bazy danych, systemy operacyjne lub przechowywania danych, macierze dyskowe), jak i kandydatów IT w szerokim rozumieniu tej branży. Ze względu na specyfikę pracy w działach IT, każdy kandydat musi wykazać się znajomością tego środowiska: wiedzą techniczną, branżową oraz adekwatnym doświadczeniem. To niezbędne warunki do aplikowania na tego typu stanowiska, chociaż warto zaznaczyć, że nie tylko osoby ze specjalistycznym wykształceniem sprawdzają się jako pracownicy IT. W przypadku rekrutacji do takiej firmy, jak UBS konieczna jest także umiejętność pracy w grupie, w międzynarodowym środowisku oraz biegła znajomość angielskiego jako języka codziennej komunikacji. Od pracownika działu IT jest wymagana również dokładność oraz skrupulatność w czasie weryfikowania wszelkich informacji.
 
Wbrew popularnym stereotypom pracownik IT powinien być osobą kontaktową oraz otwartą. Liczy się również umiejętność patrzenia na każdy problem z różnych perspektyw oraz nastawienie na współpracę z innymi członkami zespołu – konsultowanie pomysłów i otwartość na odmienne sugestie. Dobrze, kiedy praca jest dla tej osoby pasją, a nie jedynie obowiązkiem – wylicza Agata Bajek, specjalistka ds. rekrutacji w UBS Kraków.
 
Istnieje przekonanie, że ta praca wiąże się z nadmierną proceduralnością oraz ze skostniałym systemem. Tymczasem okazuje się, że przyjęte procedury zapewniają czas na myślenie oraz spokój działania. Codziennością są sytuacje wymagające analitycznego myślenia oraz nieszablonowych pomysłów. Praca w dziale IT instytucji bankowej nie wyklucza stosowania własnych rozwiązań, a kreatywne myślenie jest kolejną z oczekiwanych od kandydata umiejętności.
 
Rekrutacje do działu IT
Poszukiwania odpowiednich kandydatów do działu IT nie należą do łatwych. Nie wystarczą już tylko ogłoszenia na portalach pracy, dlatego zatrudniający dbają między innymi o obecność na eventach branżowych. Zdarza się, że konieczna staje się pomoc wyspecjalizowanych agencji oraz headhunterów, jednak kluczem do sukcesu jest precyzyjne targetowanie oferty. Aby przygotować rzetelne ogłoszenia dla przyszłych pracowników, dział HR powinien korzystać ze wsparcia osób już zatrudnionych i w ten sposób dopasować materiały rekrutacyjne do grupy docelowej.
 
Dlaczego IT?
Rozwój centrów usług w Polsce oraz fakt, że każda firma potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania działu IT, sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów IT nie spada. Często pracownik jest częścią globalnego zespołu, ma szansę zdobywania międzynarodowych kontaktów oraz pracy nad różnorodnymi projektami wymagającymi wiedzy oraz kreatywności.

 

Źródło: UBS Kraków Sp. z o.o.

 
 
Image courtesy of by cuteimagebplanet/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0