O pomyśle na integrację, recepcie na skuteczne osiąganie celów i… pędzących żółwiach

1975188_700758756613513_1039479764926564133_nO Accreo Ekidenie, pasji do biegania, energii czerpanej z pracy zespołowej oraz popularnym maratonie sztafet dla zespołów firmowych w Polsce, rozmawiamy z Katarzyną Dzideczek, PR Managerem w firmie doradczej Accreo Tax & Legal.  

 

 

 

 


 
 
 
HRS: Skąd wziął się pomysł na imprezę sportową pod nazwą drużynowej sztafety maratońskiej?
 
Katarzyna Dzideczek: W naszym przypadku był to naturalny proces. Zaangażowanie w taką aktywność sportową,  zrodziło się z osobistej pasji do biegania oraz autentycznej potrzeby znalezienia naturalnego sposobu integracji wśród pracowników. Okazało się, że poza zamiłowaniem do prawa i podatków, duża grupa koleżanek i kolegów, regularnie biega po pracy. Temat biegania jest więc w naszej firmie jednym z popularniejszych tematów przy porannej kawie, który następnie, materializuje się w formie wspólnych treningów po pracy. Nasza inicjatywa ma absolutne poparcie u naszych szefów; Radosław Czarnecki i Jarosław Antosik to doświadczeni maratończycy. Mamy się więc od kogo uczyć.
W 2011 roku Accreo zostało patronem tytularnym maratonu sztafet firmowych Ekiden, organizowanego od 2005 roku przez Fundację Maraton Warszawski.
 
Dlaczego akurat nazwa maraton sztafet Ekiden?
 
 
Wbrew pozorom nazwa maratonu ma duże znaczenie. Etymologia słowa Ekiden (jap. 駅伝競走 ekiden-kyōsō?-  długodystansowy bieg sztafetowy)  jak i tradycja tego biegu, pochodzi z Japonii. Pierwszy ekiden na dystansie 508 km, odbył się w 1917 roku pomiędzy Kioto a Tokio. Obecnie zawody ekiden organizowane są na całym świecie, oczywiście w Japonii ale też w Nowej Zelandii, Kanadzie, Chinach, USA, Korei oraz w Polsce. Tegoroczny Accreo Ekiden będzie już 10 edycją zawodów, które z tej okazji zostały objęte Patronatem Honorowym Ambasady Japonii w Polsce. Jesteśmy bardzo dumni z tej współpracy.
 
Jakie są korzyści dla organizacji, które wspierają w treningach swoich pracowników?
 
 
Korzyści jest wiele. Regularnie biegający pracownicy są bardziej konsekwentni w działaniu, odporni na stres i skupieni na realizacji celu. Nasze doświadczenia pokazują, że biegający pracownicy są również  bardziej pozytywnie nastawieni do trudnych sytuacji, szybciej znajdują rozwiązania problemów i dosłownie „zarażają” innych swoją pozytywną energią. Wspólne bieganie w grupie pracowników, z którymi na co dzień pracujemy przy wspólnym biurku, integruje zespół, ułatwia nawiązywanie relacji koleżeńskich, a także wpływa na  pozytywne relacje w biurze i atmosferę pracy.  
Wnikliwy HRowiec, który przygląda się zaciekłej rywalizacji drużyny walczącej o podium, będzie miał okazję ocenić  również umiejętności „miękkie” zawodników: siłę motywacji, poziom zaangażowania w realizację celu, cechy przywódcze oraz to, co często możemy zaobserwować w trakcie zawodów – umiejętność  okazywania zaufania i empatii współpracownikom, a także gotowość do pomocy osobie, która potrzebuje wsparcia silniejszego kolegi. Jakże cenne umiejętności, których potrzebujemy w codziennej pracy, prawda ?
 
Co tak naprawdę motywuje uczestników do biegu w sztafecie?
 
 
Motywacji jest prawdopodobnie tyle ile uczestników Ekidenu ale w przeważającej części, uczestników motywuje wspólny start w zawodach, sportowa rywalizacja o jeden wynik, który muszą razem wypracować. Dla innych motywacją do startu w zawodach jest obecność drużyn z tzw. konkurencji. Dla wielu zespołów pracowniczych, udział w Accreo Ekidenie i wspólne bieganie w „firmowych barwach” jest powodem do dumy, tożsamym z identyfikacją z wartościami firmy, a dla pracodawcy, sposobem na wzmocnienie wizerunku firmy odpowiedzialnej społecznie.
 
Czy trzeba mieć bardzo dobrą kondycję, żeby wziąć udział w sztafecie Accreo Ekiden?
 
 
To zależy od celu, którym mamy jako zespół 🙂 Maraton cieszy się ogromnym powiedzeniem wśród osób biegających bardzo szybko, dla których udział w Ekidenie jest okazją do zdobycia kolejnego medalu i statuetki ale są też zespoły pracownicze, które startują w zawodach przede wszystkim dla dobrej zabawy. Odpowiedź na to pytanie najlepiej oddają kreatywne nazwy drużyn, np. Charty z CMS, Strzały, Niezniszczalni, Run for Fun, Biegać Każdy Może czy Pędzące Żółwie.
 
Czy w Accreo Ekidenie biegną zespoły, które biorą udział co roku?
 
 
Tak, jest bardzo dużo takich zespołów. To dla nas ogromna radość bo dokładamy wszelkich starań aby każda startująca u nas osoba czuła się komfortowo. Accreo Ekiden to największe zawody firmowe w Europie oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Sztafet Firmowych. Ranga zawodów jest więc wysoka.
 
Wśród jakich branż zawody cieszą się największą popularnością?
 
 
Co roku, zawody cieszą się dużym zainteresowaniem branży finansowej: przedstawicieli banków, instytucji finansowych oraz firm ubezpieczeniowych. Bardzo mocną grupę biegaczy stanowią także pracownicy firm informatycznych, konsultingowych, kancelarii prawniczych oraz telekomunikacji. W Ekidenie startują także stowarzyszenia biegowe i grupy miłośników biegania nie związanych tylko z jedną branżą.
 
Jubileuszowa, 10 edycja Accreo Ekidenu, pod honorowym patronatem Ambasady Japonii rusza już 10 i 11 maja w parku na Kępie Potockiej w Warszawie. Jest to największa w Europie sztafeta maratońska dla firm. Po raz drugi, w ramach Accreo Ekidenu, zostaną rozegrane Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sztafet Firmowych. W tegorocznej edycji zawodów weźmie udział aż 780 drużyn firmowych, tj. ponad 4,5 tysiąca biegaczy. Uczestnicy będą mieli do pokonania 42 km 195 metrów. Trasa biegu tradycyjnie zostanie podzielona na 6 odcinków: 7,195km – 10km – 10km – 5km – 5km – 5km. Każdy z członków drużyny wybiera najdogodniejszy dla siebie dystans, aby wspólnym wysiłkiem i w najlepszym czasie dobiec do mety.
 
Tegoroczna edycja zawodów będzie miała prawdziwie japoński charakter. W strefie zmian, zamiast pałeczek, zawodnicy będą przekazywać sobie tradycyjne szarfy, a cała oprawa imprezy będzie nawiązywać do klimatu japońskich zawodów.
Z uwagi na rosnącą z roku na rok frekwencję Accreo Ekiden po raz pierwszy będzie imprezą dwudniową. Pierwsze 200 drużyn wystartuje w sobotnie popołudnie, a kolejnych 400 w dwóch niedzielnych turach.
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w Accreo Ekidenie!
Więcej o Accreo Ekidenie: www.accreoekiden.pl, https://pl-pl.facebook.com/pages/Accreo-Ekiden/
 
Dziękujemy za rozmowę.
 
 
Kasia_malephoto[1]

 

 

 

 
 

Katarzyna Dzideczek, PR Manager w firmie doradczej Accreo Tax & Legal

 
 
 
 
 

ilustracja: Accreo Ekiden
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0