Wśród uczących się osób 50+ dominują kobiety

werhPonad 60 % instytucji zajmujących się kształceniem ustawicznym w Polsce w swojej ofercie nie ma szkoleń dedykowanych dla osób 50+. Firmy, które nie posiadają zajęć dla tej grupy, zazwyczaj nie chcą się mierzyć z trudnościami z rekrutacją osób dojrzałych. Wśród osób po 50 roku życia, którzy wybrali nieustanne uczenie się, dominują kobiety.

 

 

 

 


 
Kobiety przodują
 
Obecne trendy pokazują, że wśród osób 50+ to kobiety w większym stopniu niż mężczyźni przykładają wagę do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. Panie dbają o podnoszenie swoich kompetencji zarówno związanych z pracą zawodową, jak i w celu rozwijania swoich osobistych zainteresowań. Częściej korzystają z zajęć w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, szkoleń, a nawet propozycji biur podróży. W tym celu z powodzeniem wykorzystują nowe technologie. Mimo iż tylko 14% osób po 50 roku życia korzysta biegle z zasobów komputera i Internetu, dzięki organizowanym kursom odsetek ten nieustannie rośnie. W przeciętnym Uniwersytecie Trzeciego Wieku odsetek mężczyzn wśród słuchaczy wynosi 15%, kobiety to aż 85% uczestników kursów.

 

Otwartość na coraz to nowe doświadczenia, stałe podnoszenie swoich kompetencji oraz pewność siebie i swoich umiejętności, to podstawowe czynniki umożliwiające długą karierę i osobisty rozwój – mówi Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – W kontekście starzejącego się społeczeństwa, zachowanie wszechstronnej aktywności jest szczególnie istotne – dodaje. Dlaczego zatem osoby dojrzałe tak rzadko rozwijają swoje umiejętności i zainteresowania?
 
Szkolenia dla osób dojrzałych
 
Ludzie dojrzali bardzo często nie są zainteresowani uczestnictwem w zajęciach dydaktycznych i kursach podnoszących kwalifikacje. Taka postawa może wynikać z niskiej samooceny, wypalenia zawodowego lub trudności z odnalezieniem się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Przeszkody natury finansowej również ograniczają osoby w wieku 50+ w podejmowaniu prób podnoszenia swoich kwalifikacji. – Jak ktoś tylko chce, znajdzie dla siebie atrakcyjną ofertę edukacyjną – mówi 64-letnia Pani Anna, która uczy się języka francuskiego w ramach Uniwersytetu Otwartego. – Możliwość przebywania w grupie zróżnicowanej wiekowo, przyjemność zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, powodują, że posiadam w sobie więcej energii i życiowego optymizmu niż niejeden młodzieniec – dodaje.
 
Szkolenia dla 50+
 
Osoby w wieku 50+, szczególnie bezrobotne, często poszukują szkoleń finansowanych przez państwo lub ze środków Unii Europejskiej. – Odpowiedzią na tego typu problemy jest uczestnictwo w kursach dedykowanych tylko i wyłącznie dla osób dojrzałych oraz wspófinansowanych z EFS, które znaleźć można w bazie www.inwestycjawkadry.pl – mówi Anna Świebocka-Nerkowska. Aby ułatwić wyszukiwanie szkoleń dedykowanych dla osób starszych w menu portalu wystarczy zaznaczyć opcję „szkolenia dla osób 45+”. www.inwestycjawkadry.pl to największa baza ofert kursów edukacyjnych. W tej chwili można tam znaleźć około 28 000 komercyjnych i ponad 6 600 szkoleń współfinansowanych z EFS oraz szeroką ofertę studiów podyplomowych – ponad 1 150 ofert komercyjnych i około 260 współfinansowanych z EFS.
 
 
Źródło: inwestycjawkadry.pl, „Diagnoza obecnej sytuacji kobiet i mężczyzn 50+ na rynku pracy w Polsce”, pod redakcją E. Kryńskiej, J. Krzyszkowskiego, B. Urbaniak, J. Wiktorowicz, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Łódź 2013; „Zoom na Uniwersytety Trzeciego Wieku”, pod redakcją A. Gołdys, Ł. Krzyżanowska, M. Stec, Ł. Ostrowski, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Warszawa 2012.

 
 
 

Image courtesy of stockimages/FreeDigitalPhotos.net
 

1 komentarz
  1. Reply
    Barbara 29 września 2016 at 12:34

    Rynek pokazuje, że nie jest za późno dla osób po 50tce. Dowodem na to jest chociażby artykuł http://superbiznes.eu/biznes-po-50-ce/, który wręcz zachęca do aktywności.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0