Doceniasz? Doceniaj, bo warto!

Docenianie, pochwała, pozytywna informacja zwrotna – każdy chciałby doświadczać tego w pracy jak najczęściej. Czy tak jest? Wygląda na to, że nie wszyscy szefowie dostrzegli już, że docenianie ma moc, co pokazuje raport „Indeks Doceniania 2018”. A przecież często wystarczy dobre słowo, aby na nowo uwierzyć w sens swojej pracy, a pochwała potrafi uskrzydlać.

Masz takie poczucie, że kiedy wszystko idzie dobrze, to nikt nie poświęca twoim wysiłkom specjalnie uwagi? W końcu po to jesteśmy zatrudnieni, żeby dobrze pracować. Ale wystarczy, że popełniamy błąd, a od razu wszyscy go zauważają i pojawiają się różnego rodzaju konsekwencje. Tak wyglądają realia w twoim miejscu pracy? Nie jesteś w tym odosobniony. A gdyby zacząć się doceniać nawzajem? Spróbuj w swoim miejscu pracy – efekty pozytywnie cię zaskoczą.

Pracodawco doceniaj

Kiedy jesteśmy mali, jesteśmy chwaleni za wiele rzeczy – ładny rysunek (to nic, że nie da się rozpoznać, co na nim jest, ale się starałeś), posprzątany pokój, pierwszą jazdę na dwóch kółkach, itp. To powoduje, że chce nam się próbować i nie poddajemy się przy pierwszych powodzeniach. W dorosłym życiu już nie otrzymujemy zbyt wielu pochwał. Tymczasem chęć bycia docenianym nie mija z wiekiem – aż 98% uczestników badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Preeshare we współpracy z AmRest, Allegro, HRM Institute i EB Institute 1 wskazało, że chcą być doceniani w pracy. Jednocześnie tylko 53% uczestników badania czuje, że są doceniani. Warto się chyba zastanowić, co z tymi niedocenianymi. Jak wykonują swoją pracę? Czy identyfikują się ze swoim pracodawcą? Czy chcieliby takiego pracodawcę pracę polecić innym?

Docenianie nie boli

Pracodawcy często uważają, że skoro płacą za pracę wykonaną w ramach obowiązków służbowych, to nie muszą dodatkowo wyrażać uznania. Wielu też zwyczajnie boi się doceniać pracowników, bo uważa, że nabiorą oni zbytniej pewności siebie i zaczną rozglądać się za nową pracą albo będą żądać podwyżek, lub też przestaną się starać. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Pracownicy, którzy czują się doceniani, chętniej identyfikują się z pracodawcą, są bardziej lojalni i mocniej się starają, a w firmach, w których panuje kultura doceniania, rotacja pracowników jest znacznie mniejsza.

Chwal od razu

W wielu firmach funkcjonuje system rocznych lub półrocznych rozmów okresowych, w czasie których można usłyszeć od przełożonego dobre słowo na temat swojej pracy. Warto jednak podkreślić, że jest to mało efektywne. Jak wynika z raportu Indeks Doceniania 2018, tylko 16% pracowników chwalonych raz na pół roku czuje się docenionych za swoją pracę. Warto chwalić od razu, bo wtedy pochwały motywują i dodają energii do dalszej pracy. 76% pracowników, którzy są̨ częściej chwaleni za swoje działania, deklaruje, że czują̨ się̨ szczęśliwi
w miejscu pracy i mają więcej energii do działania.

Kultura doceniania

Warto wdrożyć w firmie kulturę doceniania i stworzyć miejsce pracy, w którym ludzie będą potrafili wyrażać uznanie. Co istotne, pochwały nie powinny być dawane tylko przez przełożonych, ale również współpracownicy powinni się nawzajem doceniać. Nie zapominajmy też o przełożonych – oni też chcą być doceniani! Każdy pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy, potrzebuje, żeby jego wysiłki zostały zauważone. W Polsce oficjalne systemy doceniania ma tylko 39% firm (wg Indeksu Doceniania 2018), podczas gdy w USA aż 80% firm ma wdrożone programy związane z docenianiem pracowników (wg The 2018 SHRM/Globoforce Employee Recognition Report). Są jednak pracodawcy, którzy wiedzą, że warto doceniać pracowników, jak chociażby AmRest i Allegro. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co robią i jakie efekty im to przynosi, zajrzyj do raportu Indeks Doceniania 2018, który bezpłatnie ściągniesz ze strony www.indeksdoceniania.pl.

A jak jest w twojej firmie?

Trwa druga edycja badania Indeks Doceniania. Zapraszamy do podzielenia się opinią na temat tego, jak wygląda to w twojej firmie. Czy pracodawca cię docenia? Czy jest to dla ciebie ważny temat? Czy doceniasz współpracowników? Weź udział w badaniu – czekamy na Twój głos! https://indeksdoceniania.pl/264767 Badanie jest anonimowe, a wypełnienie ankiety zajmuje około 7 minut. Wypełniając dodatkowe zadanie możesz wygrać atrakcyjne nagrody, w tym Kindle Paperwhite.

Autor: Julia Bojanowska, HRM Institute

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0