Jak motywuje swoich pracowników Najlepszy Pracodawca 2013

hgZaangażowani pracownicy to recepta na sukces – mówi Joanna Pietrzak, kierownik ds. personalnych w LeasePlan Fleet Management Polska. Firma, która zajmuje pozycję lidera rynku w branży wynajmu długoterminowego floty, zdobyła właśnie tytuł Najlepszego Pracodawcy 2013. To dowód na to, że sztuka motywacji pracowników jest podstawą dobrego zarządzania, a co za tym idzie prężnej działalności firmy i sukcesów biznesowych.

 

 

 

 

Jak budować zaangażowanie?

 
Dobre i efektywne działania motywacyjne powinny być prowadzone kilkutorowo. Podstawą jest zbudowanie silnego i odpowiedzialnego zespołu menedżerów twierdzi Joanna Pietrzak, która działem HR kieruje od kilku lat. To na barkach menedżerów spoczywa odpowiedzialność codziennego dbania o atmosferę w zespole. Nasi pracownicy na każdym kroku podkreślają, że aspekt, na który najbardziej zwracają uwagę i który jest dla nich największym motywatorem do pracy, to relacje w zespole i atmosfera pracy.  – mówi Joanna Pietrzak, kierownik ds. personalnych w LeasePlan Fleet Management Polska. Co roku prowadzimy badania wewnątrz firmy sprawdzające m.in. zadowolenie pracowników z warunków pracy, aby na bieżąco udoskonalać systemy motywacyjne. Udział w badaniach Aon Hewitt udowodnił, że takie praktyki przynoszą efekty, a na tle rynku zaangażowanie naszych pracowników wypada ponadprzeciętnie.– dodaje Joanna Pietrzak.

 
Badania prowadzone w Polsce od 8 lat, a na świecie od ponad 20, oceniają zaangażowanie pracowników, definiowane przez Aon Hewitt przez 3 postawy: pozytywnego mówienia o firmie, w której pracuję, chęci pozostania w organizacji, ponieważ mogę tu się realizować i po trzecie – gotowości do podejmowania dodatkowego wysiłku na rzecz firmy, by organizacja osiągnęła sukces. Pracownicy pozytywnie wypowiadają się na temat pracodawcy, czują się z nim związani i czują się motywowani przez firmę do dawania z siebie więcej, by osiągać jeszcze lepsze wyniki biznesowe.

 
Angażujący przywódcy wzorem do naśladowania

 
Kadra zarządzająca w firmie powinna angażować i prowadzić za sobą pracowników poprzez tworzenie przyszłej wizji firmy. Dobrym systemem rekrutacji szefów zespołów to tzw. rekrutacja wewnętrzna, która pozwala wyłonić osoby mające potencjał do zarządzania zespołem. Osoba rekrutowana wewnątrz firmy nie jest „obca” i automatycznie obdarzona zostaje większą dozą zaufania. Każdą rekrutację przeprowadzamy najpierw wewnętrznie, również na poziomie całej korporacji na świecie. Bazujemy na doświadczeniu naszych pracowników, którzy znają firmę i jej struktury. – mówi Joanna Pietrzak. „en proces rekrutacji sprawdza się u nas od lat. – dodaje.

 
Wewnętrzna rekrutacja stwarza także szerokie możliwości rozwoju dla pracowników oraz umożliwia zatrzymanie talentów w organizacji.

 
Aby budować zaangażowanie pracowników a tym samym zwiększać ich motywację do działania, warto organizować wewnętrzne szkolenia, najlepiej w formie otwartej dyskusji, w której menedżerowie i pracownicy przedstawiają realne problemy, z którymi borykają się na co dzień. Bardzo często poprzez wymianę doświadczeń dochodzi do rozwiązania kwestii spornych.

 
Inwestycja w pracownika się opłaca

 
W ramach dodatkowej motywacji pracowników coraz częściej mamy do czynienia z różnorodnymi pakietami socjalnymi. Standardem stały się już pakiety medyczne czy karty na zajęcia sportowe, ale firmy coraz częściej sięgają po bardziej kreatywne rozwiązania. Zwracamy szczególną uwagę na zdrowie naszych pracowników. Chcemy, aby zdrowo się odżywiali, dlatego np. w tym roku dwa razy w tygodniu dostarczaliśmy do firmy owoce i warzywa. Ta inicjatywa zdobyła uznanie pracowników, którzy w nawale codziennych obowiązków rzadko myślą o zdrowych przekąskach. – mówi Joanna Pietrzak. LeasePlan proponuje również swoim pracownikom dodatkowe szkolenia (np. z języków obcych, technik bezpiecznej jazdy samochodem) czy dodatkowe dni wolne od pracy (pracownik ma prawo do dodatkowych 2 dni wolnych w skali roku).

 
Ogromny profitem dla pracowników jest również samochód służbowy. Jako firma zarządzająca flotą dokładnie wiemy jak ważne jest służbowe auto. W ramach dodatkowej motywacji, u nas pracownicy mogą wybrać sobie najbardziej odpowiednie auto w danym budżecie. Ta opcja jest bardzo doceniana przez osoby korzystające z samochodów służbowych. – mówi Joanna Pietrzak.

 
Na podstawie badań Aon Hewitt a także przykładu Najlepszego Pracodawcy 2013 można śmiało powiedzieć, że motywacja pracowników się opłaca. Każdą firmę budują ludzie i to ich zaangażowanie i praca mają wpływ na końcowy wynik działań i powodzenie w biznesie.

 

 

źródło: Media Forum

 

Image courtesy of pakorn/FreeDigitalPhotos.net

 

3 komentarze
 1. Reply
  Anna 3 lutego 2017 at 16:04

  Według mnie atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Pozytywne relacje wśród pracowników wpływają na jakość wykonywanej pracy. Uważam, że szkolenia motywują pracowników, pogłębiają wiedzę i rozwijają. Jeśli chodzi o zdrową przekąskę i służbowe auto to jest to bardzo dobry pomysł.

 2. Reply
  Paulina 8 lutego 2017 at 20:26

  Istotną sprawą jest atmosfera, która wg. mnie szczegolnie wpływa na wydajność pracownika, dlatego ważne jest aby stworzyć zgrany zespół. Również relacje między pracodawcą a pracownikiem, oraz informacja zwrotna odgrywają ważną rolę. Dodatkowymi elementami które wpływają na rozwoj są szkolenia. Dobrym rozwiązaniem są również różnego rodzaju pakiety oferowane pracownikom. Spełnienie tych wszystkich warunków może nam zapewnić długotrwałą współpracę w firmie.

 3. Reply
  Agnieszka 2 sierpnia 2017 at 12:50

  Choć atmosfera w firmie jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy, trzeba też pomyśleć o czymś więcej. Dobrym sposobem na motywowanie jest wprowadzenie systemu kafeteryjnego, np. http://motivizer.pl/ . Wtedy pracownicy sami mogą dobierać benefity, które najbardziej ich interesują. To też najlepszy sposób na weryfikowanie ich potrzeb oraz oczekiwań.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0