Powoli poprawia się sytuacja na rynku pracy

file2431238876762Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego najnowsze dane dotyczące przeciętnego poziomu wynagrodzeń oraz wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwach świadczą o tym, że sytuacja na rynku pracy ulega stopniowemu polepszeniu.

Zapoczątkowane w II kwartale br. ożywienie gospodarcze zaczyna przekładać się na poprawę położenia zatrudnionych oraz poszukujących pracy, chociaż wzrost bezrobocia w nadchodzących zimowych miesiącach jest nieunikniony z uwagi na wpływ czynników sezonowych – komentuje ekspert Pracodawców RP. Roczna dynamika spadku zatrudnienia w przedsiębiorstwach nieprzerwanie wyhamowuje od kwietnia br. i jest coraz bliższa zera.Biorąc natomiast pod uwagę dane w ujęciu miesięcznym, można nawet zaobserwować niewielką poprawę. W stosunku do sierpnia przybyło ok. 1300 nowych miejsc pracy – zauważa Kozłowski.

Przeciętne wynagrodzenie rosło szybciej, niż tego oczekiwała większość analityków. We wrześniu było ono wyższe o 3,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. – Już teraz możemy zaobserwować, jak rosnący dochód dyspozycyjny gospodarstw domowych przekłada się na wzrost sprzedaży detalicznej. Stabilny popyt konsumpcyjny z kolei skłania przedsiębiorców do utrzymania dotychczasowej wielkości zatrudnienia, a niekiedy nawet jej zwiększenia lub podejmowania nowych projektów inwestycyjnych – mówi ekspert Pracodawców RP.

źródło: Lewiatan

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0