Wskaźnik rynku pracy zapowiada spadek bezrobocia

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia zmalał w czerwcu po raz pierwszy od kwietnia 2012 r

 

 

 

 

Jak wynika z informacji podanych przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC); oznacza to, że stopa bezrobocia będzie się obniżać.

 
W ostatnich miesiącach ograniczeniu uległo tempo wzrostu wskaźnika, a w czerwcu odnotowano nieznaczną korektę jego wartości w dół. Oznacza to, iż w najbliższych miesiącach stopa bezrobocia będzie się obniżać, o czym zadecyduje pozytywny wpływ czynników o charakterze sezonowym” – podano w opublikowanym w poniedziałek komunikacie. „Aktualnie pięć składowych wskaźnika wpływa na jego spadek a tym samym poprawę sytuacji na rynku pracy, zaś trzy składowe oddziałują w kierunku jego wzrostu, przy czym negatywny wpływ rosnącej liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn zakładów pracy ma charakter wygasający” – można dalej przeczytać w oświadczeniu. „Biorąc pod uwagę dane historyczne, istnieją jeszcze pewne rezerwy czasu pracy (do poziomu co najmniej 41 godzin) nim będzie można oczekiwać znaczącego i względnie trwałego wzrostu popytu na pracę” – zaznaczono.

 

Z danych Biura wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym nieznacznie spadła w ujęciu miesięcznym przyjmując w maju wartość 13,5 proc. wobec 13,7 proc. w kwietniu.

 

Według metodologii GUS stopa bezrobocia w maju wyniosła 13,5 proc. wobec 14,0 proc. w kwietniu.

 

 

źródło: PAP

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0