Płace studentów

file5101281691371Czy popularne jest łączenie studiów z pracą zarobkową? Jakie zawody są dostępne na rynku i który jest najlepiej płatny?  W Polsce – tak jak na zachodzie – młodzi ludzie coraz chętniej łączą obowiązki studenta i pracownika. Z roku na rok ich liczba rośnie, co jest spowodowane trudną sytuacją na rynku pracy (I kw. 2013 stopa bezrobocia dla osób w wieku 15-24 lat wynosiła – 29,2 proc., a w wieku 25-34 lat – 12,1 proc.) oraz przezornością młodych ludzi, którzy doświadczeniem zawodowym zbieranym podczas studiów, chcą poprawić swoją przyszłą pozycję na rynku.

Studenci mają w czym wybierać. – Na otwartym rynku najwięcej pracy jest przy promocji produktów. Poszukiwani są więc: hostessy i promotorzy. Stałe zapotrzebowanie zgłasza branża HoReCa. Kelner może liczyć na od 8,5 do 15 zł brutto za godzinę, plus napiwki. Studenci mogą zatrudnić się także jako ankieterzy, czy pomocnicy analityków badań opinii publicznej – wymienia Tomasz Hanczarek Prezes Work Service SA. – Jeśli chodzi o oferty dostępne w agencjach pracy to najwięcej z nich dotyczy pracy w call center za wynagrodzenie od 10 do 16 zł brutto. Praca jest także  w centrach usług wspólnych BPO, gdzie podstawowym warunkiem zatrudnienia jest znajomość języków obcych. Tam też można najlepiej zarobić, bo średnio ok. 15 zł brutto za 1h – dodaje Tomasz Hanczarek.

Bez tytułu

Można zauważyć zasadę, że im wyższy poziom kontynuowanej edukacji, tym wyższy odsetek osób łączących naukę z pracą. – Wg danych GUS dwóch na pięciu studentów dziennych jednocześnie pracowało. Dodatkowo do tego dochodzą studia doktoranckie, podczas których ok. 60 proc. studentów prowadzi aktywność zawodową poza obszarem akademickim. Doktoranci poszukują zazwyczaj pracy zbliżonej do realizowanego kierunku studiów, bądź pisanej przez nich pracy – wyjaśnia Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service i dodaje. – Niezmiennie największą grupą młodych ludzi pracujących i studiujących są studenci studiów wieczorowych i zaocznych. Szacuje się, że ok. 85 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Jest ich prawie cztery razy więcej niż studentów dziennych.

Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów, bo jest to związane z pewnymi korzyściami. Student ma opłacony ZUS, dlatego pracodawcy zazwyczaj zawierają z młodą osobą umowę zlecenie, która nie zawiera obowiązków płatności wynagrodzenia za okres chorobowy, ani urlop, a także nie przewiduje okresu wypowiedzenia. Dotyczy to osób zatrudnianych do  26 roku życia. Taka umowa akceptowana jest także przez pracujących studentów, ponieważ mogą ją łatwo rozwiązać. Umożliwia im to elastyczne studiowanie, a jednocześnie zebranie doświadczenia i lepsze przygotowanie się do dalszej drogi zawodowej.

 

źródło: Work Service

 

5 komentarzy
 1. Reply
  MatSto 25 września 2013 at 17:37

  Człowiek, który napisał ta krótką notatkę informacyjną żyje chyba w kosmosie. Z moich osobistych, studenckich doświadczeń oraz moich znajomych – studentów Krakowskich uczelni wynika, że kelner pracujący na rynku w Krakowie zarobi max 3zł/1h (plus napiwki). Telemarketer w call center (PKO BP) max 7,5zł/1h przy mocnym staraniu się o sprzedaż… chociaż sa takie call center które płacą 3,5zł/1h… a wszystko to legalnie pod szyldem umowy zlecenia. Roznoszenie ulotek to w porywach 10zł/1h w deszcz, mróz i upał. Nie uwierzę nigdy, że pokojówka zarobi więcej jak 5zł/1h, chyba, że jest super modelką odzianą w skąpe bikini…. Nie wspomnę już o wykorzystywaniu pracowników/studentów… Proszę panie redaktorze następnym razem zrobić lepszy reseach…

 2. Reply
  Anonim 26 września 2013 at 10:16

  gratuluje że dajecie się w Krakowie wykorzystywać 😉
  W trójmieście mamy przynajmniej najniższą krajową.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82aca_minimalna

 3. Reply
  Paola 26 września 2013 at 12:27

  Dokładne, anonimie!
  Wg moich i moich znajomych doświadczeń (trójmiasto) te zarobki są mniej więcej zgodne z prawdą. Sama pracuję przy promcji i dostaję 13zł na rękę + ew. premia. Stawka ankieterów i kelnerów również się zgadza, call center ma trochę mniej.

 4. Reply
  Lena 26 września 2013 at 20:58

  We Wrocławiu dużo niżej niż to, ale wyżej niż Kraków. 7-10zł brutto niezależnie od branży.

 5. Reply
  A 26 września 2013 at 21:50

  Te zarobki to nieźle sobie zawyżył autor 😀

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0