Pracujemy tymczasem

Blisko połowa ankietowanych studentów lub absolwentów (47%) w pierwszej pracy pracowało na podstawie umowy o pracę, ale na czas określony – wynika z badania „Campus 2012”, przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl. Co trzeci badany (36%) został zatrudniony na umowę zlecenie, a 5% na umowę o dzieło. Tylko blisko co dziesiąty ankietowany w swojej pierwszej pracy od razu dostał umowę na czas nieokreślony.


3% przyznało, że pracowało „na czarno”

Ponadto, jak wynika z tego badania, umowę o pracę, zarówno na czas nieokreślony jak i określony, częściej dostawali absolwenci niż studenci. Ci drudzy najczęściej byli zatrudniani na umowę zlecenie. Pracodawcy chętniej też podpisywali umowy o pracę na czas nieokreślony z absolwentami kierunków technicznych niż z humanistami.
Pracodawcy są bardziej skłonni zatrudnić osoby z wykształceniem technicznym, bo takich specjalistów trudniej znaleźć i zrekrutować. Jeśli kandydat posiada odpowiednie kompetencje, poszukiwane obecnie przez rynek pracy, może liczyć na to, że firma będzie chciała go zatrzymać oferując stałą umowę – mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj, właściciela portalu Pracuj.pl.


Etat dla wybranych

Jak wynika z najnowszych badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL), prowadzonych przez GUS,
w I kwartale tego roku na umowę na czas określony zatrudnionych było w naszym kraju 3 mln 316 tys. osób, czyli więcej niż co czwarty pracownik najemny. To zdecydowanie więcej niż wynosi unijna średnia (14,1%), a takich umów cały czas przybywa. Tylko w 2011 roku pracowników czasowych przybyło 123 tys., a w ciągu dekady rzesza tych osób powiększyła się aż o 2 mln.


Wydaje się, że szukający pracy zdają sobie sprawę z sytuacji na rynku pracy. Wielu z nich byłoby skłonnych pracować na umowie, która nie gwarantowałaby przywilejów wynikających z etatu. Taką opinię wyraziło ponad ¾ osób, które wzięły udział w ankiecie Pracuj.pl w serwisie Facebook. Prawie 60% ankietowanych wskazało również, że choć rodzaj oferowanej umowy ma dla nich znaczenie, to są otwarci na rozmowy dotyczące tej kwestii z pracodawcą.

Źródło: Badanie „Campus 2012, Pracuj.pl, (N=4231) Respondenci, którzy poszukiwali i znaleźli pierwszą stałą pracę

Informacja o badaniu: Badanie „Campus 2012” zostało zrealizowane na zlecenie Pracuj.pl przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC w dniach 29.02 – 09.04. 2012. Ankieta internetowa wypełniana samodzielnie przez respondentów. Ankieta była wysyłana do studentów/absolwentów (którzy skończyli studia w 2011 lub 2012 roku), posiadających konto na portalu Pracuj.pl  oraz do użytkowników serwisu Profeo. Ogółem wzięło w niej udział 8067 osób, w wieku 18-30 lat.

Źródło: Pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0