Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012, mediana zarobków pracowników szeregowych wyniosła 2 520 PLN brutto, przy czym różnica w płacach pomiędzy branżami oferującymi najwyższe i najniższe płace ukształtowała się na poziomie 1 000 PLN.
Pracownicy szeregowi stanowili jedną trzecią respondentów Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 2 520 PLN, a zarobki połowy mieściły się w przedziale 1 800 – 3 050 PLN. Co dziesiąty zatrudniony na najniższym szczeblu hierarchii organizacyjnej zarabiał miesięcznie kwotę przekraczającą 4 000 PLN. Najwyższe zarobki otrzymywały osoby pracujące w branży IT, bankowości, a także w przemyśle ciężkim i energetyce. Ich wynagrodzenia były mniej więcej o 1 000 PLN wyższe niż zatrudnionych w najniżej opłacanych sektorach, do których należały między innymi ochrona środowiska i handel.
Rozpoczynając pracę na stanowisku szeregowym większość osób ma nadzieję na jak najszybszy awans i objęcie w końcu posady dyrektorskiej. W jednych działach i zawodach będzie się to wiązało z większym wzrostem wynagrodzeń, a w innych z mniejszym. Wynagrodzenia pracowników szeregowych i dyrektorów zostały zestawione na wykresie. Zaprezentowane działy są tymi, w których pracę zadeklarował największy odsetek pracowników szeregowych biorących udział w badaniu.
W korzystnej sytuacji byli pracownicy działów IT, którzy zarówno na stanowiskach szeregowych, jak i dyrektorskich mogli liczyć na najwyższe płace. Z kolei w działach technicznych i serwisu osoby na najniższych szczeblach w hierarchii zarabiały stosunkowo dobrze (mediana 3 000 PLN), ale wynagrodzenia dyrektorów osiągnęły poziom 10 500 PLN i były wyraźnie niższe niż stawki płacone na tym szczeblu w finansach, obsłudze klienta lub dziale produkcyjnym. Zdecydowanie najniższe płace otrzymywały osoby odpowiedzialne za działy administracyjne.
autor: Grzegorz Spólnik, wynagrodzenia.pl