Dbajmy o informatyków, znalezienie nowych nie jest łatwe

file171243264570Informatycy są jedną z nielicznych grup zawodowych, w której mimo kryzysu gospodarczego i dużego bezrobocia utrzymuje się rynek pracownika i nic nie wskazuje, że zmieni się to w najbliższym czasie. Szefowie działów IT wraz z dyrektorami personalnymi stale pracują nad sposobami pozyskania nowych pracowników, a także nad minimalizacją liczby odejść.

 

 

 

 

 

Tradycyjne metody przestają działać, a firmom jest bardzo trudno znaleźć dobrze wykształconych specjalistów IT, czyli osobę o wysokim poziomie kompetencji technicznych i kompetencji miękkich. Dlatego warto zainwestować w sprawdzenie czy zespół IT w firmie jest entuzjastycznie nastawiony do pracy i odpowiednio zmotywowany. Jeśli nie to warto nad tym popracować, żeby nie stracić talentów. Znalezienie nowych może być bardzo trudne…

 

 

 

Specjaliści poszukiwani

 

 
Kilka razy w miesiącu firmy ogłaszają, że poszukują kilkudziesięciu a nawet kilkuset specjalistów IT do pracy. W zeszłym roku w największym serwisie rekrutacyjnym, pracuj.pl, najbardziej poszukiwanymi specjalistami, poza handlowcami, byli właśnie specjaliści IT. W ciągu 12 miesięcy pojawiło się ponad 78 tys.  ofert pracy w tej grupie zawodowej. Duże firmy otwierają w kolejnych miastach swoje oddziały lub rozbudowują struktury w obecnych placówkach i poszukują pracowników. Walka o specjalistów IT zaczyna się już zresztą na etapie studentów, których na płatne staże ściągają do siebie firmy, szczególnie w okresie wakacyjnym z możliwością kontynuowania pracy na etat. Kierunki ścisłe wciąż kończy za mało studentów i pracodawcy muszą naprawdę bardzo się starać żeby znaleźć dobrych kandydatów. Nie mówiąc już o pracownikach IT o wąskich specjalizacjach jak np. odpowiadających za wdrożenia systemu SAP, których nie jest na rynku wielu. Dodatkowo specjaliści IT coraz częściej wybierają pracę na kontrakcie, więc trudno związać ich na dłużej z firmą. Według raportu firmy HAYS w przypadku współpracy projektowej kontraktorzy otrzymują średnio 30% wyższe wynagrodzenie.

 

 

 

Polscy programiści kuszeni przez zagraniczne firmy

 

 
Z analiz firmy Sedlak & Sedlak wynika, że w Polsce średnia, roczna płaca programistów wynosi od 50 do 90 tys. zł brutto. W krajach takich jak Irlandia płace są nawet trzykrotnie wyższe. Pracodawcy z Irlandii kuszą polskich specjalistów udziałem w ciekawych, międzynarodowych projektach. Poszukiwane są osoby z co najmniej 2-3 letnim doświadczeniem i znajomością języka angielskiego. Polscy specjaliści pracujący dla irlandzkich firm mają szansę na udział w licznych, międzynarodowych projektach – Irlandia mocno stawia bowiem na promocję własnego sektora IT na rynkach zagranicznych. Zagraniczne firmy, organizują w Polsce targi pracy dla informatyków i chętnie oferują im pracę za granicą. Ostatnim przykładem są organizowane w maju br. targi będące częścią inicjatywy IT’s happening here. „Szukamy obecnie 80 specjalistów IT znających technologie .NET, CRM, SharePoint, SQL, Oracle i Java, zwłaszcza programistów. Będą oni pracować przy projektach związanych z tworzeniem rozwiązań internetowych, aplikacji, czy rozwojem systemów SharePoint” – mówił John Paul O’Keeffe z firmy I.T. Alliance Group, jednej z największych irlandzkich firm oferujących usługi i konsulting IT.

 

 

 
Czy nasi pracownicy są szczęśliwi?

 

 
W obliczu trudnej sytuacji na rynku pracy IT pracodawcy powinni zadbać o swoich obecnych pracowników IT, którzy mogą być kuszeni konkurencyjnymi ofertami pracy. Badanie przeprowadzone na grupie specjalistów IT, przeprowadzone przez wydawcę magazynu COMPUTERWORLD pokazuje, że blisko połowa respondentów aktualnie lub za chwilę będzie szukać nowego zatrudnienia.   W związku z tym firmy powinny pomyśleć przede wszystkim o przeprowadzeniu wśród swoich pracowników IT badania na temat stopnia zaangażowania pracowników działu IT, ich lojalności i poziomu satysfakcji. Dostępne na rynku badania firm zewnętrznych pozwalają nie tylko ocenić jak lojalni, zaangażowani i zadowoleni są nasi pracownicy, ale porównać ich wyniki z wynikami innych firm. Z badania można dowiedzieć się jaka jest ogólna satysfakcja pracowników działów IT, jakie jest prawdopodobieństwo, że polecą firmę jako pracodawcę innym lub że podejmą ponownie pracę w firmie. Badania pokazują też jaki procent jakiego rodzaju pracowników jest w naszych działach IT, jak wykorzystywać potencjał danych grup, jak radzić sobie z trudniejszymi przypadkami. Według zeszłorocznego badania Computerworld „AudIT – najlepsze miejsce pracy IT w Polsce” polscy specjaliści IT, poza wysokim wynagrodzeniem, które w 2012 roku kształtowało się na średnim poziomie 9 140 zł brutto , w swojej pracy najbardziej cenią efektywną współpracę z kolegami, dostępność przełożonego oraz otwartość i uczciwość współpracowników. Przedstawione wyniki badania wyraźnie sugerują, że dla specjalistów IT coraz ważniejszym czynnikiem w pracy jest komunikacja i praca w zespole.  Kolejnym motywatorem wpływającym na zaangażowanie i satysfakcję z pracy jest możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Specjaliści IT liczą na rozwijanie kompetencji w swojej specjalizacji.

 

 

art1

Badanie ankietowe przeprowadzone, w czerwcu 2013, wśród użytkowników serwisu www.computerworld.pl/praca

 

 

 

Zweryfikuj, zaplanuj zmiany, bądź lepszy

 

 
Wyniki badania satysfakcji i zaangażowania pracowników działów IT mogą być punktem wyjścia do strategicznego planowania kolejnych kroków rozwoju członków zespołów IT oraz polityki personalnej, stworzenia planu naprawczego, opartego na informacjach zwrotnych i rekomendacjach od organizatorów badania. Pozytywne informacje na temat satysfakcji pracowników IT, pracodawca może wykorzystać też do promocji swojej firmy na zewnątrz, jako wiarygodnych, obiektywnych danych. To z kolei może znacznie ułatwić rekrutację nowych pracowników. Dla działów HR takie badania mogą być sprawdzianem efektywności działań prowadzonych w zakresie zarządzania pracownikami i obszaru HR. Weryfikację poglądów pozwala wyciągnąć wnioski na przyszłość na przykład pozwala przyjrzeć się czynnikom, które faktycznie podnoszą zaangażowanie pracowników, co ich motywuje do pracy, na co oni zwracają uwagę. Podobnie uważa  Joanna Kucharska, dyrektor ds. HR i komunikacji w Sii „Wyniki badania i raport są potwierdzeniem słuszności obranej przez Sii drogi. Badanie pokazało, że nasze działania z obszarów zarządzania pracownikami, z obszaru HR przynoszą efekty. Dodatkowo raport z badania wskazał punkty, na które trzeba zwrócić uwagę, poprawić. Analiza badania przynosi też weryfikację kilku poglądów, a z tego można wyciągnąć dobre wnioski na przyszłość.”  To może uchronić firmę przed problemami z utrzymaniem obecnych pracowników i pozyskiwaniem nowych. Na dzisiejszym rynku pracy to wyjątkowo ważne. Potwierdza to Piotr Poprawski, Dyrektor wrocławskiego Software Solutions Center Capgemini Polska „Dynamiczny rozwój branży IT powoduje, iż aby być konkurencyjnym na rynku należy nie tylko pozyskiwać najlepszych pracowników, ale przede wszystkim dbać o pracowników już zatrudnionych. Stąd też wyzwaniem dla wszystkich firm staje się tworzenie odpowiednich warunków pracy oraz możliwości rozwojowych pozyskanych talentów. W ten sposób pracownicy angażują się w wykonywaną pracę, mogą rozwijać swoje umiejętności i wiedzę i osiągać kolejne etapy swoich karier zawodowych. Trzeba pamiętać, iż wysoko wykwalifikowana kadra pracowników jest obecnie jednym z najważniejszych zasobów każdego przedsiębiorstwa.

 

 

źródło: Computerworld

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0