Wydłużony okres rozliczania czasu pracy przyjęty przez Senat

file0001316404158Senat RP przyjął dzisiaj  nowelizację Kodeksu pracy, wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy.Nowelizacja zdejmuje z  pracodawcy obowiązek sporządzania rozkładu czasu pracy.

 

 

 

Jeżeli na wniosek pracownika pracodawca udzielił pozwolenia na pracę w ruchomym czasie, bądź według indywidualnego rozkładu pracy, to pracodawca nie ma obowiązku tworzyć rozkładu czasu pracy. Przyjęta nowelizacja jest jednym z rozwiązań zaproponowanych przez rząd, które mają na celu podniesienie konkurencyjności polskich firm oraz przeciwdziałaniu zmniejszania zatrudnienia podczas dekoniunktury.

 

 
Jak podaje Ministerstwo Pracy prezentujący propozycje zmian podsekretarz stanu Radosław Mleczko -„Czeka nas poważna dyskusja: dorobek działań związków zawodowych w XX wieku ograniczył godziny spędzane w pracy i zabezpieczył prawa pracowników. Jednak w XXI w. sytuacja jest inna coraz częściej wykonywanie pracy nie jest związane z przebywaniem w jednym miejscu o stałych porach„. Podsekretarz zapewnił jednocześnie, że zmiany w Kodeksie pracy w żaden sposób nie zagrożą interesom pracowników. – „Takie rozwiązania sprawdziły się podczas działania poprzedniej ustawy antykryzysowej, z której skorzystało 1075 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 100 tys. pracowników”.

 

Jak podaje Ministerstwo zmiany nie pozwalają na wydłużanie okresu rozliczeniowego obligatoryjnie, jest ona dopuszczona przez ustawę jedynie w dokładnie określonych sytuacjach.

 

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0