Specjaliści z branży IT wciąż najbardziej poszukiwani

file000156356287Luty, wśród ofert pracy na portalu monsterpolska.pl, najbardziej obfitował w ogłoszenia dla pracowników z branży IT. Następnie uplasowały się ex aequo sprzedaż oraz branża finansowa. Z miesiąca na miesiąc odnotowywany jest wzrost ofert pracy z Centrów Usług Wspólnych.

 

W lutym br. opublikowanych zostało o 12% mniej ofert pracy w porównaniu do roku poprzedniego i aż o ¼ mniej niż w lutym 2011 r. „Spadek ten wynika z utrzymujących się negatywnych nastrojów przedsiębiorców, a co za tym idzie – zastoju na rynku pracy. Pracodawcy nie tworzą nowych miejsc pracy, a raczej je redukują, poszukując w ten sposób oszczędności” – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

 

IT nadal świetnie prosperuje

Ponad połowa wszystkich ofert pracy w ubiegłym miesiącu, opublikowanych na serwisie monsterpolska.pl, dotyczyła branży IT. W porównaniu do stycznia, branża odnotowała delikatny spadek – o 2%. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się specjaliści poszukiwani przez Centra Usług Wspólnych – ¼ ofert pochodziła właśnie od nich. Nieodłącznymi wymaganiami, stawianymi kandydatom, są ukończenie kierunkowych studiów oraz posiadanie doświadczenia zawodowego. Poza niezbędnym językiem angielskim, pracownicy nowych technologii powinni mieć znajomość podstawowych języków programowania, a także wyróżniać się odpowiednimi kompetencjami miękkimi. Wśród najczęściej wymienianych znalazły się: doskonała praca zespołowa, otwartość, zaangażowanie i łatwość nawiązywania kontaktów.

 

Finanse z lekkim wzrostem

W porównaniu do stycznia tego roku, branża finansowa w lutym odnotowała niewielki wzrost. Co dziesiąta oferta pracy na portalu monsterpolska.pl była skierowana do finansistów, z czego prawie 20% ogłoszeń pochodziło od Centrów Usług Wspólnych. W tej branży najważniejszym kryterium wyboru kandydata jest odpowiednie wykształcenie oraz znajomość języków obcych innych niż angielski. Przewagę mają kandydaci posługujący się językiem niemieckim, francuskim i włoskim.

 

Sprzedaż na podium

Jak wynika z analizy ogłoszeń zamieszczonych w ubiegłym miesiącu, liczba ofert pracy dedykowanych dla sprzedaży uzyskała taki sam wynik procentowy jak branża finansowa. Wymagania, jakie pracodawcy stawiali kandydatom na wyższe stanowiska, to przede wszystkim doświadczenie sprzedażowe oraz komunikatywna znajomość języka obcego – najczęściej angielskiego. Początkujący pracownicy powinni odznaczać się zaangażowaniem i dużym zapałem do pracy.

 

Dalszy rozwój Centrów Usług Wspólnych

Branża SCC z miesiąca na miesiąc odnotowuje wzrost. W lutym, na portalu monsterpolska.pl, niemal co czwarta oferta pracy (22%) dotyczyła wakatu w tym sektorze. „Gdyby podsumować oferty z każdej branży, Centra Usług Wspólnych uplasowałyby się na drugim miejscu w ogólnym zestawieniu. Na podstawie tych wyników można prognozować dalszy dynamiczny rozwój tego sektora w naszym kraju” – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

 

Źródło: monsterpolska.pl

1 komentarz
  1. Reply
    kulas 26 marca 2013 at 13:35

    o branży IT mogę powiedzieć tyle, że w mojej firmie Neptis na pewno dział IT nie ma aż tak źle, sektor sie rozwija a wraz nim firma, przynajmiej zarobami nie dobiegamy od innych

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0