Jaką składkę zdrowotną zapłacą przedsiębiorcy w 2013 roku?

zlotyZnamy już wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jej obliczenie jest możliwe dzięki ogłoszeniu przez Prezesa GUS kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku za ostatni kwartał ubiegłego roku.

 

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS z dn. 18.01.2013 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2012 r. wspomniane wynagrodzenie wyniosło 3877,50 zł.

 

 

Minimalną podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla osób prowadzących firmy ustalimy w oparciu o art. 81 ust. 2 ustawy z dn. 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t. jedn. Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), w którym określono, że podstawę stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. Podstawa ta ustalana raz do roku i obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2013 roku.

 

Zatem – zgodnie z kwotą podaną przez GUS – w 2013 roku minimalna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 2908,13 zł. Sama zaś składka na ubezpieczenie zdrowotne, która stanowi 9% podanej kwoty, wynosi 261,73 zł. Oznacza to, że składka zdrowotna dla osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosła w porównaniu do roku 2012 o 7,18 zł miesięcznie.

 

Należy pamiętać, że wszyscy przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną w tej samej wysokości – ustawodawca nie przewidział w tym przypadku żadnych ulg.

 

Przypominamy również, że składkę zdrowotną opłaca się odrębnie, od każdego rodzaju działalności (art. 82 ust. 3 s.u.s.). Jeżeli przedsiębiorca uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, składka zdrowotna opłacana jest odrębnie od każdej prowadzonej spółki.

 

Źródło:

Biblioteka-Prawa-Pracy1

 

 

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0