Pracodawcy bardziej ostrożnie rekrutują specjalistów i menedżerów

drabinaWyniki cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot wskazują, że optymizm pracodawców w Polsce nieco zmniejszył się w porównaniu z poprzednią edycją badania. Brak wzrostów w kontekście planów zwolnień specjalistów i menedżerów oznacza jednak, że przeważająca większość firm mimo trudniejszej sytuacji gospodarczej nie zamierza redukować zatrudnienia. Dla pracowników średniego i wyższego szczebla wciąż polski rynek pracy jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie.

 

Pracodawcy wstrzymują oddech

W IV kwartale rekrutacje specjalistów i menedżerów deklarowało 52% firm (w por. do 58%). Plany zatrudniania na początku 2013 r. ma 48% respondentów. Pozytywnym znakiem jest stabilizacja wskaźnika zwolnień na stosunkowo niskim poziomie 16% i prognoza na poziomie 17%. Pracodawcy wciąż poszukują wykwalifikowanych pracowników, choć z zatrudnianiem na dużą skalę wstrzymują się w oczekiwaniu na spodziewaną już w II kwartale poprawę sytuacji gospodarczej.

 

Większość firm jest nadal zainteresowana bieżącymi informacjami dotyczącymi dostępności kandydatów. Na razie prowadzone rekrutacje na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie związane są głównie z rozpoczętymi już w zeszłym roku projektami, ale otrzymujemy sygnały, że już niedługo najbardziej innnowacyjne i dalekowzroczne firmy planują nowe inwestycje, co wpłynie na ponowny wzrost dynamiki zatrudnienia – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

 

Które branże najbardziej dynamicznie zatrudniają, a które zwalniają?

Najczęściej zapotrzebowanie na pracowników średniego i wyższego szczebla w I kwartale 2013 roku zgłaszały firmy z branż:
•    SSC/BPO (81%),
•    E-commerce (71%),
•    IT-sprzęt (70%).

 

Sektor SSC/BPO rozwija się bardzo prężnie. Powstają cały czas nowe centra, a te dotychczas działające poszerzają swoją działalność. Przyszłościowym kierunkiem rozwoju staje się Knowledge Process Outosurcing, który to obszar wymaga wysokich kwalifikacji specjalistycznych. Coraz więcej firm decyduje się też na przeniesienie do Polski obsługi procesów logistycznych czy zaopatrzenia. Kandydaci są kuszeni stabilnością zatrudnienia i bogatymi pakietami socjalnymi – komentuje Daria Stefańska, menedżer Antal SSC/BPO.

 

Cały czas możemy mówić o rynku kandydata w obszarze IT oraz e-commerce.

Polski rynek e-commerce rośnie w rekordowym tempie, stawiając nasz kraj na pozycji lidera w Europie. W 2012 wartość rynku e-commerce szacowana była na 24 mld złotych, co oznacza wzrost o 6,5 mld złotych w stosunku do 2011 roku. Te dane przekładają się na zwiększone zapotrzebowanie firm na specjalistów i managerów zarówno w firmach bazujących wyłącznie na internetowych kanałach sprzedaży, jak i tych, dla których Internet jest uzupełnieniem tradycyjnej sprzedaży – zauważa Martyna Kozioł, konsultantka Antal IT Services.

 

Natomiast najczęściej plany zwolnień specjalistów i menedżerów w I kwartale 2013 roku deklarowały firmy z branż:
•    Kancelarie Prawne (46%),
•    Telekomunikacja (33%),
•    Nieruchomości (29%).

 

W kancelariach prawnych obserwujemy zjawisko wysokiej rotacji związanej z dużą podażą kandydatów, a także coraz częstszym zatrudnianiem w sposób projektowy w zależności od liczby zleceń. Ponadto pod koniec roku wielu aplikantów, którzy rozpoczynają przygotowania do egzaminów końcowych na aplikacji radcowskiej i adwokackiej decyduje się na zmianę pracy – wyjaśnia Mateusz Dziedzina, starszy konsultant Antal Legal.

 

Zwolnienia w sektorze telekomunikacji wynikają z dużej liczby dokonanych i przejęć i związanych z nimi restrukturyzacji. Natomiast zauważamy, że firmy z tego obszaru mają w planach duże inwestycje w warstwę technologiczną, tj. LTE, co przekłada się na wysoki odsetek firm planujących zatrudnienie specjalistów i menedżerów – 56% – podkreśla Łukasz Kośnik, menedżer Antal IT Services.
antall

 

Polska na tle świata

Kolejna edycja badania Antal Global Snapshot potwierdza dalsze przesunięcie aktywności rekrutacyjnej z tzw. gospodarek zachodnich do krajów uznawanych za gospodarki rozwijające się. Pośród badanych przez Antal International krajów, gdzie najwięcej firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów, trzy leżą w Afryce – Botswana, Nigeria i Ghana. Z kolei na najniższych pięciu pozycjach znajdziemy aż cztery kraje członkowskie Unii Europejskiej: Portugalię, Włochy, Niemcy oraz Hiszpanię

 

Polska pod kątem odsetka firm planujących zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kw. plasuje się w środku rankingu. Jednak biorąc pod uwagę również niski odsetek planowanych zwolnień można powiedzieć, że należy do jednych z najbardziej stablinych rynków pracy – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

 

O badaniu
Trzynasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 16 832 przedsiębiorstwami z 52 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2743 pracodawców i przeprowadzone było w terminie od 8 października do 30 listopada 2012 r.
 

Pełny Raport z badania można pobrać tutaj.

 

Źródło: Antal International

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0