Urlop macierzyński w wymiarze 52 tygodni – konsultacje trwają

Propozycja nowelizacji ustawy wydłużającej urlopy rodzicielskie od 9 listopada znajduje się w konsultacjach społecznych. Przypomnijmy, że urlopy mają zostać wydłużone nawet do 52 tygodni już od 1 września 2013 r. Z tej możliwości będzie mógł skorzystać każdy, kto w momencie wejścia w życie ustawy będzie uprawniony do urlopu macierzyńskiego.


W związku z tym nawet osoba, która 1 września będzie w ostatnim tygodniu urlopu, będzie mogła przedłużyć go o kolejne pół roku. Od 20 tygodnia urlopu będzie można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową w wymiarze do połowy etatu. Wówczas wypłacana będzie połowa zasiłku. Ma to zachęcić do stopniowego powrotu do pracy zawodowej.


Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe Od 1 września 2013 r. będzie wynosić pół roku (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych) i będzie można wydłużyć go o kolejne 26 tygodni. W czasie urlopu w wymiarze półrocznym rodzic będzie otrzymywał zasiłek w wysokości 100% dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli skorzysta z rocznego urlopu, otrzyma zasiłek w wysokości 80%.


Drugą część urlopu będzie można wykorzystać, dzieląc ją na trzy części, z ewentualną przerwą na powrót do pracy, jednak tylko w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Będzie też możliwość wymieniania się między rodzicami urlopem, także w dodatkowej jego części. Już teraz po 14 tygodniach matka może zrezygnować w urlopu na rzecz ojca. Wydłużenie urlopów ma zachęcić rodziców do dzielenia się opieką nad dzieckiem.


Powyższa propozycja jest szeroko komentowana. Wielu rodziców, których urlop macierzyński skończy się w pierwszym półroczu 2013 roku lub tuż przed przed 1 września 2013 r., wskazuje na nieuzasadniony termin wejścia w życie proponowanych przepisów. Domagają się, by na dłuższy urlop macierzyński można było przejść już w styczniu, tak aby wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku miały możliwość przebywania dłużej pod opieką rodzica. Ponadto wskazuje się też, że dłuższy urlop macierzyński nie rozwiązuje problemu niskiego przyrostu naturalnego. Zamiast wydłużać urlop macierzyński zdaniem Kongresu Kobiet powinno się wymusić, by część tego urlopu brał ojciec.


W związku z powyższym minister pracy zdecydował o wydłużeniu konsultacji społecznych w powyższej sprawie. Jak podkreślił podczas debaty „Między pracą a domem. kto wychowa nasze dzieci” z roku na rok rośnie liczba mężczyzn korzystających z urlopów ojcowskich. W tym roku to już ponad 22 tys. ojców, podczas gdy w całym 2011 r. było to 14,9 tys. W sumie od momentu wprowadzenia urlopów ojcowskich skorzystało z nich ponad 50 tys. mężczyzn. A to tylko dane z firm zatrudniających do 20 pracowników.


Nie wiadomo, ilu ojców pracujących w większych przedsiębiorstwach skorzystało z urlopu. ZUS nie prowadzi takich statystyk. Zdaniem ministra Kosiniaka-Kamysza, choć liczba ojców angażujących się w opiekę nad dzieckiem cały czas rośnie, to wciąż jest niewystarczająca. Zadeklarował, że chętnie włączy się w kampanię społeczną promującą aktywne ojcostwo.


Źródło:
Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0