Sytuacja na rynku pracy w październiku 2012 roku

MPiPS przedstawiło dane dotyczące bezrobocia w ubiegłym miesiącu. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu października 2012 roku 12,5% i w porównaniu do września wzrosła o 0,1 punktu procentowego.


W porównaniu do października roku 2011 bezrobocie wzrosło o 0,7 punktu procentowego.


Liczba bezrobotnych w październiku 2012 wyniosła 1 995,9 tys. osób i w porównaniu do końca września 2012 wzrosła o 16,9 tys. osób, czyli 0,8%. We wrześniu br. wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w 14 województwach, najsilniejszyw województwach:


  • warmińsko-mazurskim – o 2%, czyli o 2 tys. osób,
  • zachodniopomorskim – o 1,7 % czyli o 1,8 tys. osób,
  • pomorskim – o 1,3% czyli o 1,4 tys. osób,
  • podkarpackim – o 1,2% czyli o 1,7 tys. osób.


Spadek bezrobocia zanotowano w województwach świętokrzyskim i lubuskim.


Wzrost stopy bezrobocia w październiku odnotowano w dwunastu województwach. Najsilniej, bo o 0,3 punktu, natężenie bezrobocia wzrosło w województwie warmińsko-mazurskim. W województwach lubelskim i łódzkim wskaźnik bezrobocia w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmienił się. Z kolei w województwach lubuskim i świętokrzyskim odnotowano spadek wskaźnika bezrobocia odpowiednio o 0,2 i 0,1 punktu. Najniższa stopa bezrobocia wystąpiła w województwie wielkopolskim – 9,2% , najwyższa  w województwie warmińsko-mazurskim – 19,8%.


Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w październiku 2012 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła  67,2 tys. i w porównaniu do września 2012 roku, kiedy to liczba ta wynosiła  82,3  tys., spadła o 19%.


Najsilniej, bo o 45%, spadła liczba ofert pracy w województwie świętokrzyskim. Z kolei najmniejszy spadek liczby ofert pracy odnotowano w województwie śląskim, w którym spadek liczby ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy wyniósł 2,7%.


Autor: G. Rompel; źródło: MPiPS

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0