Architektura CV: niezbędnik programisty

Czy o dobrym CV napisano już wszystko? Czy CV powinno być zwięzłe, a rekruterzy przywiązują dużą wagę do naszego hobby? Okazuje się, że nie zawsze. CV programisty rządzi się swoimi prawami.


Po przekroczeniu progów świata IT niektóre zasady pisania życiorysów przestają obowiązywać. Za specyfiką branży idzie też specyfika rekrutacji, o czym przekonują rekruterki Paulina Sarecka i Ewa Libruk.  Specjalistki radzą programistom, jak napisać dobre CV.


Trzecia strona CV

CV programisty nie musi się mieścić na jednej, czy dwóch stronach. Jeśli kandydat ma spore doświadczenie, trudno mu będzie zaprezentować  wszystkie swoje atuty na jednej kartce. Zaletą w CV są dobrze opisane projekty – rekruter chce wiedzieć, czym dokładnie zajmował się kandydat. A zatem CV może, a czasem nawet powinno obejmować więcej niż dwie strony.  


Ważna jest natomiast przejrzystość dokumentu. Na pewno pozytywnie ocenione zostanie takie CV, w którym można bez trudu znaleźć wszystkie istotne informacje. Długie, ale przejrzyste CV nie będzie stanowiło problemu dla osoby rekrutującej.


Diabeł tkwi w szczegółach

CV nie powinno być ani przesadnie szczegółowe, ani zbyt ogólnikowe. Należy się w tym wypadku kierować zasadą „złotego środka”. Dobrze jest zawrzeć informację o tym, czym konkretnie się zajmowaliśmy, ale nie należy przesadzać, wymieniając pojedyncze elementy w ramach konkretnych technologii.


Kluczowe technologie, z których kandydat potrafi korzystać, powinny być zgromadzone w jednym miejscu, uporządkowane i podzielone na kategorie. Przydatne dla rekrutera będą ponadto informacje o stopniu zaawansowania w ramach danej technologii.


Przykładowy opis kwalifikacji programisty Java może wyglądać następująco:

Programming, scripting and markup languages:
Expert level: Java, J2EE, C/C++, PHP, SQL, PL/SQL, HTML, CSS, Javascript and Ajax,
XML/XSLT
Advanced level: Python, Perl, Bash, Assembler

Java frameworks:
Spring, Hibernate/JPA, Wicket, JSF, JSP, Tapestry, ActiveBPEL, Apache Axis,
AndroMDA, Apache Jackrabbit, Maven, Ant, Hudson

Programming techniques:
Expert level: Object-oriented programming, Architectural and Design Patterns


Znamy się tylko z widzenia, czyli Python i ja

Warto zastanowić się, na ile opanowaliśmy dany  język programowania, zanim zadeklarujemy w CV, że znamy go na wylot. Deklaracja, że zna się np. Pythona, podczas gdy  nasze kontakty z tym językiem ograniczone były do sal wykładowych, mija się z celem. Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje też różne zadania i wszelkie braki w umiejętnościach zostaną szybko wychwycone.


Punkty bonusowe

Warto pisać o wszelkich dodatkowych projektach, choćby miały charakter niekomercyjny. Jeżeli kandydat może się pochwalić własnymi projektami, wręcz powinien o nich wspomnieć na zakończenie sekcji, w której prezentuje swoje doświadczenie zawodowe. Przykładowo, informacja o tym, że osoba aplikująca prowadzi bloga technicznego z pewnością zostanie dostrzeżona i pozytywnie oceniona przez rekrutera – bo świadczy o pasji i chęci rozwoju w danej dziedzinie. Takie „bonusowe” punkty mogą mieć wpływ przy wyborze najlepszego kandydata.


Inne doświadczenia

Szczegóły, które osobie aplikującej mogą się wydawać mało istotne, dla rekrutera stanowią często źródło ciekawych informacji. Przykładowo, jeżeli kandydat pracował w wakacje w charakterze ratownika, może zostać odebrany jako osoba chętnie pracująca z ludźmi. Takie informacje są dla rekruterów pomocne, bo dzięki nim mają świadomość, że kandydat rozwijał się na innych polach zanim rozpoczął pracę jako programista. Dlatego warto zastanowić się nad zamieszczeniem w CV informacji o doświadczeniach spoza branży IT, które mogą nas stawiać w dobrym świetle.


Programista wylogowany

Zapewne łatwiej zapamiętać CV osoby, która interesuje się sztuką mieczy samurajskich niż osoby, która nie dzieli się informacjami o swoim hobby. Brak wzmianki o zainteresowaniach nie stawia jednak kandydata w złym świetle. W trakcie rozmowy z programistą i tak trudno znaleźć czas na rozmowę o czasie wolnym.


Programiści często w ogóle nie piszą w CV o swoich zainteresowaniach, a rekruterzy  rzadko pytają o hobby. Pod tym względem rozmowy kwalifikacyjne z przyszłymi programistami różnią się od rozmów prowadzonych zazwyczaj z kandydatami spoza branży IT.


Źródło: EPAM Systems

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0