Siła kobiet w organizacji

Coraz więcej organizacji, które chcą mieć sprawnie działających menadżerów kieruje swoje poszukiwania w kierunku kobiet. To właśnie one co roku pokazują, że w niczym nie ustępują swoim kolegom po fachu a wręcz przeciwnie potrafią osiągać więcej przy zachowaniu tych samych lub niższych kosztów. Dobrze zarządzana organizacja nie ma płci.  Firmy które dziś nie doceniają roli kobiety menadżera czeka mocne rozczarowanie w przyszłości.


W czym tkwi siła kobiety menedżera? Przede wszystkim w tym, że od zawsze pełni szereg różnych ról i musi je godzić aby sprostać wyzwaniom kulturowym i społecznym. Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat wskazują, że wiele organizacji które mają odwagę powierzyć funkcje kierownicze kobietom znacznie na tym zyskuje, a obawy wynikające z objęcia tej funkcji przez kobietę są zupełnie nieuzasadnione.


Menadżerka przez duże M

Sprawny menedżer to nie tylko osoba która potrafi wydawać polecenia , rozdzielać zadania a następnie egzekwować ich wykonanie. W tym wszystkim ważny jest sposób w jaki to robi. Zwykle kobiety wykazują dużą większą empatię w stosunku do podwładnych ale i przełożonych, potrafią słuchać, rozmawiać, widzą więcej i dalej. Są bardziej wrażliwe na środowisko, w którym i dla którego pracują. Wiele kobiet osiąga znakomite wyniki zawodowe właśnie ze względu na doskonałe umiejętności komunikacyjne i wrodzoną wrażliwość na szereg czynników zewnętrznych których poprawne odczytanie i zrozumienie umożliwia właściwą reakcję. Wśród kobiet menedżerek można zaobserwować większą dbałość o relacje interpersonalne i jakość komunikacji która warunkuje rozwój relacji na płaszczyźnie biznesowej.


Sprawna menedżerka to przede wszystkim osoba samodzielna w myśleniu i odważna w działaniu, taka która uwzględnia możliwości i potrzeby organizacji ale nie trzyma się kurczowo tylko własnego zdania. Wbrew powszechnym opiniom kobiety menadżerki potrafią często wykazać się dużo większą odwagą ,odpornością i konsekwencją w realizowaniu działań niż nie jeden menedżer. Nie potrzebują ciągłych pochwał i upewniania się czy na pewno się nie mylą. Wiele polskich i zagranicznych firm wykazuje coraz większą akceptację dla obsadzania kluczowych stanowisk przez kobiety.


Kobiety w roli menadżerów ale także na wielu innych stanowiskach wykazują się doskonałą organizacją pracy, dbałością o szczegóły i rzeczy pozornie nieistotne. Sprawna realizacja działań możliwa jest przede wszystkim dzięki szybkim decyzjom i odwadze w podejmowaniu wyzwań które z początku nie zawsze wydają się wskazane – ale menedżer który nie ryzykuje i opiera się tylko na starych i bezpiecznych schematach nigdy nie utrzyma zespołu, nie zapewni mu rozwoju, nie zmotywuje do pracy, nie osiągnie oczekiwanych wyników. Najczęściej  kobiety kreują takie środowisko w jakim same chcą pracować co w praktyce zwykle oznacza środowisko przyjazne i bezpieczne dla pracownika.


Wielu pracodawców zupełnie niepotrzebnie obawia się kobiet w roli menedżerów, gdyż  rynek już dawno otworzył dla nich swoje furtki. Obawy związane z pełnieniem przez kobiety wielu ról jednocześnie są nieuzasadnione, a osiągane wysokie wyniki powinny skłonić do zastanowienia, że siła organizacji często kryje się pod spódnicą.


Autor: Anna Kowalczyk, psycholog , specjalista ds. HR w Nexio Management

1 komentarz
  1. Reply
    ang 3 września 2012 at 11:34

    Super. Przydałyby się tylko przecinki…a stwierdzenie „siła organizacji często kryje się pod spódnicą” może i zabawne, niestety, nie dla mnie.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0