Polski rynek pracy przyciąga cudzoziemców

W ubiegłym roku zanotowaliśmy w Polsce rekordowy przyrost zapotrzebowania na pracowników z zagranicy. Do urzędów zgłoszono aż 260 tys. wniosków o zatrudnienie cudzoziemców, wydano 41 tys. pozwoleń na prace. Liczby te odnoszą się do obywateli państw spoza obszaru Unii Europejskiej. Tylko bowiem te osoby potrzebują zezwolenia na pracę w Polsce.


W 2011 roku Polska zliberalizowała politykę zatrudniania obywateli z sąsiednich krajów, które nie należą do UE. Dzięki temu nasz rynek pracy mógł przyjąć znacznie więcej Ukraińców, Białorusinów czy Rosjan niż w latach poprzednich. Pracownicy z tych krajów są chętnie zatrudniani w rolnictwie i sektorze budowlanym. Często wykonują proste prace fizyczne, słabo płatne, na które nie ma chętnych wśród Polaków.


Rolnictwo, które otrzymało spory zastrzyk środków na inwestycje wspomagające rozwój, mogło pozwolić sobie na zatrudnienie aż o 17 proc. więcej obcokrajowców niż w roku 2010. Z kolej branża budowlana przyjęła niemal trzykrotnie więcej pracowników ze Wchodu niż rok wcześniej. Coraz więcej cudzoziemców jest  zatrudnianych przy prostych pracach w przetwórstwie przemysłowym, transporcie i handlu. Najwięcej pracuje u nas Ukraińców, Mołdawian i Białorusinów.


Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy to dobry sygnał świadczący o coraz lepszej kondycji naszej gospodarki. Polacy te same proste, sezonowe prace w rolnictwie czy budownictwie jeszcze do niedawna wykonywali (i wciąż wykonują) w Niemczech, Anglii czy Włoszech, jednak za o wiele większe stawki. Wynagrodzenia w Polsce są już mało atrakcyjne dla naszych rodaków, ale z kolei pozwalają zarobić gastarbeiterom ze wschodu, którzy przecież część zarobionych pieniędzy wydadzą na miejscu – podsumowuje Waldemar Paturej, z Grupy HRC.


Warto dodać, że rząd planuje w tym roku dalszą liberalizację przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców spoza Unii.


Warto jednak zdać sobie sprawę, że Polska to obecnie atrakcyjny kierunek także obywateli z krajów unijnych. Chodzi tutaj nie tylko o Czechów, Słowaków czy Greków zatrudnianych przez zagraniczne firmy przy budowie autostrad i dróg ekspresowych. Mowa także o menedżerach średniego i wyższego szczebla, którzy planując karierę często wybierają pracę w Polsce. Dodatkowo coraz więcej młodych ludzi z krajów takich jak Hiszpania czy Portugalia szuka zatrudnienia w naszym kraju, głównie w międzynarodowych firmach otwierających centra usług wspólnych (tzw. shared service centers), gdzie jest ogromne zapotrzebowanie na osoby biegle władające językami obcymi – mówi Marcin Liwacz, kierownik projektów HR w Grupie HRC


Coraz więcej obywateli państw UE osiedla się w Polsce, tutaj znajduje pracę bądź zakłada firmę. Przykładem są choćby obywatele Włoch, Grecji czy Hiszpanii, którzy chętnie zajmują się gastronomią. Jednak główny nurt to menedżerowie z Unii, ale też ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji czy Chin, którzy pracują w polskich oddziałach zagranicznych koncernów.  


Jeszcze niedawno, tuż przed odblokowaniem niemieckiego rynku pracy dla Polaków, pojawiały się obawy o tzw. drenaż mózgów i masową emigrację polskich specjalistów za Odrę. Jednak nawet niemiecka prasa odnotowała nikłe zainteresowanie Polaków niemieckim rynkiem pracy i pojawienie się odwrotnego trendu – coraz częściej to Niemcy myśląc o budowaniu kariery chcą podejmować pracę w Polsce.


Zauważmy, że bezrobocie w niemieckich wschodnich landach jest znacznie wyższe niż w Polsce, sięgające niekiedy nawet 18 proc. Coraz częściej więc na budowach na ścianie zachodniej pracują niemieccy robotnicy, zatrudniani choćby przez niemieckie firmy, które wygrały przetargi na prace budowlane czy remontowe. Po przeprowadzeniu sondażu przez jedną z niemieckich gazet wśród młodych absolwentów okazało się, że wolą oni przyjechać do pracy do Polski niż do Austrii. Uważają bowiem, że płace w niektórych branżach (np. w bankowości czy finansach) dorównują już niemieckim, a polski rynek pracy daje większe możliwości rozwoju niż austriacki.

Wszystko wskazuje więc na to, że przy zachowaniu warunku braku gwałtownego załamania gospodarczego, polski rynek pracy czeka dalsza ekspozycja na pracowników z zagranicy, zarówno tych z Unii, jak i spoza niej. Można oczekiwać, że przyniesie to wiele korzyści zarówno dla nich, jak i dla polskiej gospodarki.


Źródło: Grupa HRC

1 komentarz
  1. […] najlepsze narzędzia i platformy do komunikacji nie zmienią faktu, że polski rynek pracy jest bez rąk do pracy. Zestawiając dane z GUS, mówiące o 165 tys. nieobsadzonych stanowisk w II kwartale 2018 r. z […]

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0