Zatrudnimy tylko doświadczonego pracownika

Na koniec I kwartału 2012 roku stopa bezrobocia uplasowała się na poziomie 13,3 proc. Według danych serwisu Szybkopraca.pl w tym okresie najłatwiej było znaleźć pracę w województwie mazowieckim i śląskim. Pracodawcy najchętniej zatrudniali pracowników fizycznych i inżynierów. W pierwszych miesiącach 2012 roku firmy stawiały na osoby z doświadczeniem, które będą pracować w pełnym wymiarze godzin.

W pierwszych miesiącach I kwartału 2012 roku odnotowano stopniowy wzrost stopy bezrobocia. W styczniu wzrosła w stosunku do grudnia 2011 roku o 0,8 punktu procentowego i wyniosła 13,3 proc. W lutym nastąpił kolejny wzrost do 13,5 proc. Z kolei w marcu nastąpił spadek do 13,3 proc. Ma to związek z zakończeniem okresu zimowego – w marcu ruszają prace sezonowe w budownictwie, leśnictwie i rolnictwie.


Gdzie było najłatwiej?

Spójrzmy jaki jest odsetek ofert pracy przypadł na poszczególne regiony. Najwięcej pracodawców chciało zatrudniać w województwie śląskim, skąd pochodziło 19,6 proc. wszystkich ogłoszeń. Niewiele mniej – 18,7 proc. ogłoszeń – dotyczyło zatrudniania w województwie mazowieckim. Powyżej dziesięciu procent ofert przypadło także na Dolny Śląsk (14,4 proc.) oraz Wielkopolskę (10,8 proc.). Tylko z tych czterech regionów pochodziło 63,5 proc. ofert pracy opublikowanych w całej Polsce. Możemy więc nadal mówić  o dużych dysproporcjach pomiędzy regionami.


Najmniej ofert dotyczyło zatrudniania w województwie warmińsko-mazurskim (2 proc.), podkarpackim (1,8 proc.), świętokrzyskim (1,5 proc.) oraz podlaskim (0,6 proc.).


Popularność ofert

Największym zainteresowaniem cieszyły się ogłoszenia z województwa zachodniopomorskiego. Jedną ofertę z tego regionu przejrzano średnio 466,7 razy. Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie, w którym średnia oglądalność ofert wyniosła 392,7 odsłon. Na kolejnych miejscach znalazło się województwo łódzkie (355,6 odsłon), pomorskie (335,8 odsłon) i lubuskie (333,7 odsłon).


Tradycyjnie na ostatnich pozycjach znalazły się regiony z najmniejszą liczbą ogłoszeń pracy. Mowa o województwie podlaskim (132 osłony), świętokrzyskim (131,5 odsłon) i podkarpackim (54 odsłony).


Jakie branże dominują?

Po raz kolejny okazało się, że wśród branż dominują te, w których najwięcej ofert jest związanych z pracą fizyczną, sprzedażą lub wykształceniem w kierunkach ekonomicznych i technicznych.


Powyżej 6 proc. ogłoszeń dotyczyło zatrudnienia w produkcji (7,7 proc.) oraz budownictwie (6,9 proc.). Handel (6,5 proc.) i sprzedaż (6,1 proc.) to kolejne ważne branże. Na uwagę zasługuje ponad 7-procentowy odsetek ogłoszeń związany z usługami – jest to sektor gospodarki, który wciąż się rozwija, więc ilość miejsc pracy, w tej części rynku, będzie rosła.


Stałą tendencją, w kolejnych kwartałach, jest porównywalna ilość ofert związanych z opieką oraz edukacją – ok. 2 proc. Świadczy to o stabilności tych branż.


Fachowiec, inżynier, finansista

Powyższe wnioski potwierdza podział ofert ze względu na zawody. Firmy najczęściej poszukują fachowców i pracowników fizycznych (28,6 proc.). Na brak ofert pracy nie będą również narzekać inżynierowie, do których było adresowanych 27,3 proc. ogłoszeń. Nie można zaprzeczyć, że przedstawiciele tych zawodów mają mocną pozycję na rynku.


Z kolei dla finansistów było przeznaczonych 10,5 proc. ogłoszeń, a dla sprzedawców i osób pracujących w marketingu 7,9 proc. Pracownicy administracyjni mogli przeczytać 7,1 proc. ofert, a nauczyciele, lektorzy i szkoleniowcy 4,3 proc. Najmniej ogłoszeń było przeznaczonych dla kadry zarządzającej (2,3 proc.).


Pracodawcy szukają specjalistów

Wykwalifikowani pracownicy, którzy posiadają minimum dwuletnie doświadczenie zawodowe, są najczęściej poszukiwani przez pracodawców. 48,5 proc. spółek zadeklarowało chęć zatrudniania osób z takimi kwalifikacjami.


Niewiele mniej firm – 44,9 proc. – poszukiwało szeregowych pracowników, czyli osób zajmujących najniższe stanowiska w hierarchii zatrudnionych osób. W I kwartale 2012 roku kierownicy działów mogli przeczytać 5,4 proc. ofert, a dyrektorzy 1,3 proc.


Praca na cały etat

Rynek staje się mniej elastyczny – świadczy o tym odsetek pracodawców, którzy proponują kandydatom pracę na cały etat – 79,7 proc. Mniejszą część rynku stanowiły oferty pracy na zlecenie (16,3 proc.), część etatu (2,5 proc.) oraz zatrudnienia sezonowego (1,6 proc.).


Źródło: Szybkopraca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0