Zawody z przyszłością

Wykwalifikowany pielęgniarz, programista, farmaceuta, web developer, asystent medyczny, administrator baz danych i fizjoterapeuta – co wspólnego mają ze sobą te wszystkie profesje? Każda z nich znalazła się na liście najlepszych zawodów 2012 roku.


Ranking stworzony został przez jeden z największych amerykańskich portali informacyjnych, US News & World Report. Na liście „The Best Jobs of 2012” znalazło się 10 najciekawszych propozycji zawodowych na rozpoczęty niedawno rok. Ranking ilustruje obraz przemian typowy dla wysoko rozwiniętych krajów i jasno wskazuje, że w nadchodzących miesiącach, a według prognoz, również latach, największą popularnością będą się cieszyły zawody skupione wokół branży technologicznej i medycznej. Choć lista opracowana została na gruncie gospodarki Stanów Zjednoczonych, wyznaczone przez nią tendencje zauważalne są również na europejskich rynkach pracy, w tym naszym rodzimym, polskim.


Społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych generują obecnie coraz więcej potrzeb wynikających po pierwsze z rozwoju technologicznego, po drugie ze stale poprawiających się warunków bytowych. Dlatego właśnie w swoim raporcie „The Best Jobs of 2012”, portal US News & World Report wskazuje na zawody związane z tymi sektorami. Kto otrzyma najlepsze oferty zarobków i rozwoju zawodowego? Będą to z jednej strony specjaliści z branży IT, tacy jak: programiści, analitycy systemów komputerowych, web developerzy, administratorzy baz danych, twórcy oprogramowań. Z drugiej zaś strony największe szanse na rynku pracy będą mieć wykwalifikowani opiekuni medyczni, tacy jak: zawodowi terapeuci i fizjoterapeuci, asystenci medyczni, farmaceuci i pielęgniarze, zwłaszcza ci do opieki prywatnej.


Pracy dla programistów i analityków wciąż przybywa i będzie przybywało – stwierdza Beata Szilf-Nitka, dyrektor zarządzający infoPraca.pl. – To wciąż świeży obszar rynku pracy, który rozwija się bardzo szybko. Szybciej, niż przybywa nam specjalistów, choć kierunkowe uczelnie wyższe są coraz mocniej oblegane przez młodych, zdolnych ludzi pragnących kształcić się w branży technologicznej. Jednak nie tylko przyszli pracownicy muszą dbać o swoją konkurencyjność. To zadanie stoi także przed pracodawcami. Specjaliści IT są poszukiwani na całym świecie, dlatego polscy pracodawcy muszą gwarantować atrakcyjne warunki zatrudnienia – w przeciwnym wypadku rodzimego programistę łatwo jest stracić na rzecz zagranicznej firmy.


Mniej odczuwalne są u nas póki co zmiany dotyczące sektora medycyny i opieki zdrowotnej. Ranking US News & World Report jako najlepszy zawód roku 2012 wskazuje wykwalifikowanego pielęgniarza. Dodatkowo, przewiduje się, że w samych Stanach Zjednoczonych między 2010 a 2020 rokiem, ilość zatrudnianych pielęgniarzy wzrośnie o 26%
i sięgnie liczby prawie 3,5 mln pracowników.
Osoba z wymaganym przygotowaniem zawodowym znajdzie zatrudnienie nie tylko w szpitalach, ale również w różnego rodzaju prywatnych domach opieki czy wreszcie przy indywidualnych klientach, z reguły osobach starszych. Czy jednak taki kierunek rozwoju zaistnieje też na polskim rynku pracy?


Choć nie osiągamy jeszcze ani takiej średniej długości życia, ani tak wysokich zarobków, jak nasi zachodni sąsiedzi, niewątpliwie dostrzegalne jest coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych medycznie opiekunów dla osób starszych – mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor zarządzający infoPraca.pl. – Wbrew pozorom nie jest to jednak łatwa praca. Opieka nad starszą osobą wymaga nie tylko wiedzy medycznej, ale również zaangażowania emocjonalnego, czy też dużej sprawności fizycznej, gdyż podopieczni często potrzebują pomocy w najprostszych czynnościach życiowych, takich jak chodzenie czy utrzymanie higieny osobistej. W Polsce nie jest to jeszcze niestety zajęcie doceniane, ani w opinii społecznej, ani pod względem finansowym. Dlatego większość ogłoszeń zgromadzonych w naszej bazie, to oferty pracy za granicą.


Duża część ofert pracy pochodzi z zagranicy. Ogłoszenia najczęściej pochodzą z Niemiec, Francji i różnych części Wielkiej Brytanii. Zdecydowana ich większość oferuje pracę w prywatnych domach opieki dla osób starszych – zarówno dla wykwalifikowanych pielęgniarzy, terapeutów i rehabilitantów, jak i dla nieposiadających doświadczenia osób chętnych do pomocy w codziennych czynnościach życiowych podopiecznych. Póki co, branża opieki medyczno-zdrowotnej w Polsce nie rozwija się tak ekspansywnie, jak na przykład branża IT. Jednak dochodzące do nas coraz częściej tendencje z krajów zachodnich, wskazują, że w najbliższych latach i w naszym kraju, profesje związane z opieką i terapią staną się pożądanymi zawodami.


Źródło: Infopraca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0