Pracować tak, jak się lubi

W naszym zawodowym życiu najważniejsze jest dla nas poczucie bezpieczeństwa, związane ze stabilnością zatrudnienia, oraz wynagrodzenie adekwatne do nakładu pracy. Jednak, jak pokazuje badanie portalu Pracuj.pl, dla wielu z nas równie istotna jest także przyjazna atmosfera pracy.


Portal Pracuj.pl zapytał respondentów o najważniejszą dla nich rzecz w pracy, odpowiedzi były zróżnicowane w zależności od wieku, płci oraz miejsca zamieszkania. Stabilność zatrudnienia szczególnie ważna jest dla kobiet i osób w wieku 35-45 lat (wskazał tak co trzeci badany w tych grupach), a najmniej dla młodych mężczyzn, do 29 roku życia (24% wskazań). Potrzeba poczucia bezpieczeństwa jest też większa wśród osób mieszkających na wsi i w mniejszych miejscowościach. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę gorsze możliwości znalezienia pracy na rynkach lokalnych.


Z kolei dla mieszkańców większych miast najbardziej liczy się płaca, adekwatna do wykonanej pracy. Wagę do stosowności wynagrodzenia najbardziej przywiązują mężczyźni w wieku 24-29 lat (wskazał tak co trzeci badany).


Wykres. Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy?
Średnia dla wszystkich respondentów, odpowiedź pierwszego wyboru.

Źródło: Badanie użytkowników Pracuj.pl, IIBR

Wśród kwestii, które są najważniejsze w pracy ankietowani przez Pracuj.pl na trzecim miejscu wskazali pracę w przyjaznej atmosferze, która rozumiana jest również jako możliwość pracy z ludźmi, którzy nam odpowiadają. Wydaje się zatem, że dla polskich pracowników równie istotne, jak formalne warunki pracy, są również te wynikające z relacji międzyludzkich i to nawet mimo gorszej, niż jeszcze dwa lata temu, sytuacji na rynku pracy.  

Nie dziwi to Izabeli Kielczyk, coacha i psychologa biznesu: – Atmosfera w pracy jest ważna ponieważ większość życia spędzamy w środowisku zawodowym. Do pracy przychodzimy nie tylko, by zarabiać i spełniać się zawodowo, ale także po to, by zaspakajać  swoje potrzeby społeczne, na przykład nawiązywać relacje z innym.


Dodatkowo, jeśli atmosfera w pracy jest dobra i czas, który w niej jesteśmy spędzamy z ludźmi, którzy nam odpowiadają, to i nasze obowiązki zawodowe realizujemy sprawniej. Ludzie potrzebują po prostu korzystnych warunków, by móc efektywnie pracować. Ludzie nie są przecież robotami, tylko istotami społecznymi – dodaje.


Na kolejnych miejscach znalazła się możliwość rozwoju i nauki (tę kwestię nieco częściej wskazywali mieszkańcy większych miast) oraz elastyczny czas pracy. Dla najmniejszej liczby respondentów istotne okazały się pochwały szefa.


Jak zauważa Izabela Kielczyk: – Może to wynikać z tego że, pracownicy często nie oczekują uznania od przełożonego, bo uważają, że szef i tak nie docenia ich pracy. Po prostu przyzwyczaili się do tego i już nie czekają na pochwały, bo wiedzą, że one nigdy się nie pojawią. Jak jednak podkreśla ekspertka: – Są też ludzie, którzy nie pracują dla uznania szefa, tylko dla siebie, bo lubią to co robią i dlatego nie potrzebują pochwał i nie przywiązują do ich wagi.Informacje o badaniu: Celem badania było poznanie opinii internautów na temat serwisów poświęconych pracy oraz przyczyn i sposobów korzystania z tych serwisów. Badanie zostało zrealizowane za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 24 października do 21 listopada 2011 roku. W ramach badania zebrano do analizy dwie podgrupy: 2100 internautów w wieku 25-45 lat deklarujących wykształcenie na poziomie co najmniej średnim, oraz 700 internautów w wieku 21-24 lat, obecnie studiujących. Na potrzeby informacji prasowej odpowiedzi: „praca w przyjaznej atmosferze” (13%) i „praca z ludźmi, z którymi chce się pracować” (10%) zostały zsumowane.


Źródło: Pracuj.pl

1 komentarz
  1. Reply
    Miroslaw 25 marca 2012 at 15:02

    Zadowolenie z pracy wynikające z pracy w przyjaznej atmosferze oraz z ludźmi z którymi chce się pracować jest bardzo istotne. Na zadowolenie, tak jak na zaangażowanie składa się wiele, pensja nie jest najważniejsza. Polecam e-learning i zgłębienie za darmo wiedzy na ten temat http://barometrzaangazowania.com/ przydaje się ona pracownikom jak i menadżerom

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0