Diagnoza firmy na miarę XXI wieku

Rynek badań dla biznesu zmienia się wskutek postępu technologicznego. Coraz więcej firm rezygnuje z tradycyjnej diagnozy pracowników metodą papier-ołówek. Wysokie koszty, długotrwałość całej procedury powodują, że dotychczasowe metody badania pracowników spotykają się często z oporem wśród kadry zarządzającej oraz samych badanych. Od pewnego czasu tradycyjne metody diagnozy ustępują miejsca opartym na technologiach IT. Co więcej, nowoczesne rozwiązania technologiczne i możliwości Internetu, otwierają szansę opracowania zupełnie nowych, znacznie lepszych metod badania potencjału pracowników.


O innowacyjnym systemie „Spectrum PSG” opracowanym przez zespół specjalistów z Agencji Analiz i Doradztwa Personalnego „Psychological Solutions Group” rozmawiamy z jednym z pomysłodawców „Spectrum PSG” psychologiem społecznym dr. Remigiuszem Kocem.

Proszę powiedzieć w kilku słowach, czym jest spectrum PSG?

Spectrum PSG to pierwsza tego typu e-usługa w Polsce i jedna z niewielu na świecie. W ramach jej działania badanie pracowników odbywa się w sposób systematyczny. Spectrum PSG samoczynnie wyświetla w różnych porach dnia określone pytania, dobierane w sposób losowy z puli testów i kwestionariuszy wybranych przez klienta (pracodawcę, dyrektora HR itp.). Spectrum PSG to nowa jakość i jednocześnie zupełnie nowa forma w badaniach pracowników i organizacji. Pracownik już nie musi wypełniać nużących ankiet, kwestionariuszy itp. rozsyłanych pocztą elektroniczną lub przekazywanych w ramach systemu intranetowego. W Spectrum PSG badanie odbywa się niejako „przy okazji”, towarzysząc pracownikowi, ale nie przeszkadzając w jego pracy.


Czyli Spectrum PSG można potraktować jako innowacyjne narzędzie do badania opinii, kompetencji i właściwości pracowników?

Owszem, ale Spectrum PSG to również coś więcej niż narzędzie do diagnozy pracowników. W panelu użytkownika Spectrum PSG każdy badany otrzymuje dostęp do Strefy Rozwoju Pracownika (SRP). To bogata baza materiałów video, ciekawostek, czytelni, psychotestów. Ze Strefy Rozwoju Pracownika uczestnik może korzystać bez ograniczeń przez cały okres trwania kampanii. W ten sposób nie tylko badamy pracowników, ich kompetencje, postawy, motywację itp., ale również dostarczamy konkretnych wskazówek do rozwoju. Co więcej, każdy pracownik ma dostęp do działu psychotestów, w którym może samodzielnie, wyłącznie dla swojej orientacji, dokonać autodiagnozy np. w zakresie asertywności, cech osobowości, predyspozycji itp. Może poznać swoje mocne i słabe strony.


Na czym polega przewaga Spectrum PSG nad tradycyjnymi metodami badań?

Spectrum PSG  ułatwia jednoczesne badanie dużej grupy osób, w relatywnie krótkim okresie. W Spectrum PSG diagnoza rozłożona jest w czasie, pracownik odpowiada na pytania wtedy, kiedy ma taką możliwość. Badany nie musi przeznaczać na wypełnienie ankiet/testów kilkudziesięciu minut, co zazwyczaj skutkuje zmęczeniem, frustracją i przekłada się na niską wiarygodność odpowiedzi. Ponadto, dzięki losowemu doborowi pytań z różnych testów, pracownikowi trudniej ustalić cel badania – dzięki temu wyniki są bardziej wiarygodne. Spectrum PSG jest znacznie bardziej atrakcyjny ze względu na formę. Znaczna część pytań ma postać ciekawych graficznie emotikonów i zadań kolejkowych.

Jakiego rodzaju informacje otrzymuje klient zamawiający kampanię Spectrum PSG dla swoich pracowników?

Klient otrzymuje mnóstwo sprawdzonych, wiarygodnych informacji w postaci raportu. Chcę wyraźnie podkreślić, że wszystkie testy, kwestionariusze zawarte w Spectrum PSG mają sprawdzone własności psychometryczne w oparciu o polskie normy. Na koniec kampanii Spectrum PSG klient otrzymuje szczegółowy raport z rzetelną interpretacją, wyszczególnionymi obszarami do rozwoju oraz wskazówkami działań. Z reguły jest on prezentowany oraz dyskutowany na spotkaniu z kadrą zarządzającą.


Z jakim zainteresowaniem spotyka się Spectrum PSG wśród polskich przedsiębiorstw i instytucji?

Przyznam, że jesteśmy pozytywnie zaskoczeni poziomem zainteresowania Spectrum PSG. Pomimo, że przygotowany przez nas system jest obecny na polskim rynku relatywnie krótko, zgłasza się wiele firm zainteresowanych przeprowadzeniem badań wśród ich pracowników. To co mnie cieszy szczególnie, to również satysfakcja klientów, u których zrealizowaliśmy kampanie przy użyciu Spectrum PSG. Niemal w każdej z tych firm, prezentując wyniki i raport spotykamy się z opinią, że dopiero nasza metoda badań pokazała istotę problemów występujących w firmie i obszary wymagające poprawy.


Odnoszę wrażenie, że Pana zdaniem Spectrum PSG za chwilę stanie się niemal powszechnie stosowanym systemem diagnozy pracowników. Czy to nie jest przesadny optymizm?

Tutaj chodzi o coś zupełnie innego. Absolutnie nie uważam, że Spectrum PSG zupełnie zastąpi dotychczasowe formy diagnozy potencjału pracowników. Z pewnością część firm nadal pozostanie przy diagnozie papier-ołówek lub innych bardziej tradycyjnych rozwiązaniach. Jednak coraz więcej organizacji widzi potrzebę zastosowania nowoczesnych i przede wszystkim bardziej wiarygodnych rozwiązań. Mam wrażenie, że rosnąca popularność Spectrum PSG wynika również z przyjętej przez nas polityki cenowej, dzięki której wśród klientów Spectrum PSG są nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również małe firmy zatrudniające kilkudziesięciu lub nawet kilkunastu pracowników. Zdarza się, że klienci wykupują badanie Spectrum PSG przeznaczone dla dosłownie kilku pracowników – tak dzieje się np. na etapie rekrutacji, kiedy zarządzający chcą zdiagnozować kompetencje i predyspozycje kandydatów.


Dziękuję za rozmowę i życzę rosnącej liczby klientów korzystających ze Spectrum PSG.
Dziękuję bardzo.


Wejdź na:  www.spectrum-psg.pl i dowiedz się więcej

Źródło: Agencja Analiz i Doradztwa Personalnego „Psychological Solutions Group”

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0