W ubiegłym roku weszło w życie wiele znowelizowanych przepisów w prawie pracy, między innymi w odniesieniu do zasiłków chorobowych, podatku dochodowego od osób fizycznych, zatrudniania osób niepełnosprawnych, czy ochrony danych osobowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany z punktu widzenia osoby zarządzającej własną firmą.
Likwidacja Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP)
W dniu 05 sierpnia 2011r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została uchwalona przez Sejm RP w dniu 29 lipca 2011r.
Główne zmiany wynikające z przyjętej ustawy obejmują następujące zagadnienia:
1. wprowadzenie jako identyfikatora podatkowego numeru PESEL (w miejsce numeru NIP) dla podatników będących osobami fizycznymi, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowani jako płatnicy podatku od towarów i usług;
2. odstąpienie od obowiązku składania zgłoszenia identyfikacyjnego oraz zgłoszeń aktualizacyjnych (w zakresie zmiany adresu miejsca zamieszkania) dla podatników – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, niezarejestrowanych jako płatnicy podatku od towarów i usług;
3. nowelizacja 65 innych ustaw (w tym przepisów dot. ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego).
Omawiana zmiana wywołała również skutek w postaci modyfikacji zasad składania oraz korygowania przez pracodawców dokumentów zgłoszeniowych do ZUS; zmianie uległy również druki PIT stosowane w relacji między pracodawcą a pracownikiem – wskazuje Tomasz Czerkies.
Uprawnienia pracownika – ojca adoptującego dziecko
W 2010 roku ojciec dziecka miał prawo do urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Wymiar tego urlopu w 2011 roku wyniósł 1 tydzień, począwszy od 2012r. wymiar urlopu będzie wynosić 2 tygodnie (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy w brzmieniu od 1 stycznia 2011r.). Oprócz tej zmiany warto odnotować poszerzenie uprawnień związanych z przysposobieniem dziecka.
Zmieniły się także uprawnienia pracownika – ojca adoptującego dziecko. Ojciec adopcyjny ma obecnie prawo do urlopu ojcowskiego w okresie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia (a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia). – dodaje Tomasz Czerkies.
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych
Ustawa dotycząca zatrudniania osób niepełnosprawnych weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku i została opublikowana w Dz. U. nr 226, poz. 1475 (z dnia 30.11.2010r.).
Według ustawodawcy zatrudnienie osoby niepełnosprawnej liczy się od dnia przedstawienia przez nią pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności. W przypadku kolejnego orzeczenia – wliczenie do stanu zatrudnienia następuje od dnia złożenia wniosku o jego wydanie (o ile z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie został złożony nie później niż w dniu następującym po upłynięciu terminu ważności poprzedniego orzeczenia). Bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, osobę niepełnosprawną uwzględnia się w stanie zatrudnienia również w okresie 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.
Podkreślenia wymaga, że zmianie uległy również przepisy dotyczące czasu pracy pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym. Z dniem 1 stycznia 2012r. o zatrudnieniu tych grup pracowników w dobowym wymiarze do 7 godzin oraz tygodniowym wymiarze – do 35 godzin, decyduje lekarz poprzez wydanie zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Bez tego zaświadczenia, czas pracy tych pracowników został wydłużony do 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień.
W ciągu ubiegłego roku weszło w życie wiele zmian pracy mających wpływ na prawidłową realizację obowiązków związanych z zatrudnianiem i rozliczaniem pracowników. Śledzenie na bieżąco nowych przepisów oraz zmieniających się interpretacji tych przepisów wymaga wiele czasu i wysiłku. Obsługa kadrowa i prowadzenie dokumentacji wymaga ciągłego doszkalania. Dlatego warto zastanowić się nad zlecenie obsługi funkcji kadrowych zewnętrznemu podmiotowi. Outsourcing jest rozwiązaniem optymalnym dla wielu przedsiębiorców. Podstawową korzyścią jest redukcja kosztów. Chodzi tu nie tylko o koszty bezpośrednie związane z zatrudnieniem i stałymi szkoleniami personelu działu HR, jak i pośrednie związane na przykład z utrzymaniem odpowiedniej infrastruktury. Niewątpliwą zaletą outsourcingu jest uwolnienie przedsiębiorców i kadrowców od prowadzenia uciążliwiej dokumentacji, wypełniania czasochłonnych formalności i dodatkowych szkoleń, a także przeniesienie na dostawcę usług odpowiedzialności z tytułu niedopełnienia formalności czy popełnienia błędu.
Źródło: ADP Polska