Podsumowanie sytuacji na rynku pracy w 2011 roku

Według danych serwisu Szybkopraca.pl, w 2011 roku liczba publikowanych ofert pracy systematycznie rosła w pierwszych trzech kwartałach. Ogłoszenia cieszyły się największym zainteresowaniem w pierwszym kwartale minionego roku. Najwięcej pracodawców chciało zatrudniać na Mazowszu, Śląsku oraz w Małopolsce. Dominującą pozycję na rynku zdobyło budownictwo oraz produkcja.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2011 roku odnotowano systematyczny wzrost liczby publikowanych ofert pracy. W II kwartale 2011 roku liczba ogłoszeń wzrosła o 5,4 proc. w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2011 roku. Natomiast w III kwartale 2011 liczba ogłoszeń o wolnych stanowiskach wzrosła o 11 proc. w porównaniu do II kwartału 2011. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2011 roku  omawiany wskaźnik uplasował się na porównywalnym poziomie do II kwartału 2011 roku.Warto również zwrócić uwagę, jaka była średnia oglądalność ofert pracy w poszczególnych kwartałach. Okazuje się, że ogłoszenia cieszyły się największą popularnością w I kwartale 2011 roku. W tym okresie jedną ofertę przejrzano średnio 503,49 razy. W kolejnych trzech kwartałach oglądalność ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy spadła i utrzymywała się na porównywalnym poziomie. W II kwartale 2011 roku na jedną ofertę przypadło 388,84 odsłony, w III kwartale 326,2 odsłony, a w ostatnich trzech miesiącach 2011 roku 363,2 odsłony.


 

Stałą tendencją na polskim rynku pracy jest duża liczba ogłoszeń pochodząca z województw położonych na zachodzie oraz w centrum kraju. Podobnie było w mijającym roku. We wszystkich kwartałach 2011 roku na pierwszych miejscach pod względem ilości publikowanych ofert plasowało się województwo mazowieckie, śląskie, dolnośląskie, małopolskie oraz wielkopolskie. Natomiast na ostatnich miejscach znajdowało się województwo podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i opolskie.

Najbardziej popularnymi branżami pozostawały budownictwo i produkcja, które w kolejnych kwartałach zajmowały dwa pierwsze miejsca w rankingu najchętniej zatrudniających branż. Warto też zwrócić uwagę na to, że odsetek ofert dla osób pracujących w tych branżach przekraczał po zakończeniu każdego kwartału 10 proc. To zjawisko świadczy o dominacji tych branż na rynku.

W omawianym roku struktura najbardziej pożądanych zawodów pozostawała stabilna. Najwięcej pracodawców chciało zatrudniać fachowców i pracowników fizycznych. Na rynku poszukiwano również absolwentów uczelni technicznych. Ważną grupę zawodową stanowili też handlowcy i finansiści. Najmniej ofert było przeznaczonych dla osób pracujących w administracji i edukacji.

Rok 2011 nie był łatwym okresem dla osób poszukujących pracy. Na rynku było widoczne zjawisko ograniczania procesów rekrutacyjnych. Wzrastające bezrobocie (według GUS na koniec listopada wyniosło 12,1 proc.), zapowiedź wydłużenia wieku emerytalnego i prognozowana przez ekonomistów druga fala kryzysu nie napawa optymizmem. Będzie to również miało wpływ na sytuację na rynku pracy w 2012 roku.

 

Źródło: Szybkopraca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0