Kto się nie rozwija ten…się zwija

Kolejna konferencja, na której ostatnio byłam, to Ogólnopolska Konferencja łącząca rozwój osobisty i biznes: Sięgnij do źródła rozwoju biznesu. Pierwsza edycja ciekawego projektu, na temat, o którym mało się w Polsce mówi. Na Zachodzie już więcej. Po powrocie z konferencji odnalazłam badania Instytutu CRF (robione w 500 firmach europejskich), które wskazują na ścisły związek między rozwojem osobistym pracowników, a wynikami firmy. Jedno z badań ROI dotyczyło wskaźnika absencji pracowników. W firmach, w których uznano „rozwój osobisty i zawodowy” pracowników za jeden z 5 priorytetów biznesowych, wskaźnik absencji chorobowej był o 1,5 % niższy, niż w tych firmach, które nie uznają rozwoju pracowników za priorytet (3,7% do 5,2%). Okazuje się, że niektóre firmy poszły jeszcze dalej i zaoferowały pracownikom counseling dla wsparcia równowagi życiowej pracowników (work-life balance). Wskaźnik absencji w tych firmach wynosił 3,1%, podczas gdy w tych, które go nie oferowały aż 4,9% (czyli o 1,8% wyższy).

Counseling to specjalność, która obejmuje doradztwo i szkolenia, rozwój edukacji i kariery
zawodowej, a także profilaktykę i ochronę zdrowia. Niektóre wspólne tematy skupiają się na aktywach i mocnych stronach człowieka oraz interakcji człowiek-środowisko tak, aby wzmocnić osobowość klienta. W Polsce zajmują się tym trenerzy i coachowie.

Na konferencji występowali trenerzy integracji i transformacji oddechem, NLP, Vedic-Art., coachowie. Zupełnie różne dziedziny, większość pozornie szalenie odległa od biznesu. Wykazali oni, ze harmonia w życiu, osiągnięta różnymi sposobami, przekłada się na sukcesy w każdej dziedzinie życia. Bez rozwoju osobistego efektywność biznesowa wydaje się być niemożliwa – o tym będą pewnie kolejne konferencje.

Warto, aby właściciele firm i menadżerowie coraz częściej korzystali z naszych usług, łącząc rozwój pracowników z rozwojem i sukcesami organizacji.

2 komentarze
 1. Reply
  Olga Niziołek 17 listopada 2011 at 18:07

  Witam serdecznie,

  w Pani wpisie dotyczącym konferencji poświęconej połączeniu biznesu z rozwojem osobistym powołała się Pani na wyniki badań Instytutu CRF. Chciałabym sprostować dwie informacje – otóż badania nie zostały przeprowadzone w firmach amerykańskich, tylko europejskich, a mowa w nich nie o rozwoju osobistym, tylko zawodowym. Dlatego bardzo proszę o zmodyfikowanie Pani wpisu.

  Jednocześnie dziękuję za zainteresowanie badaniami prowadzonymi przez Instytut CRF i zapraszam do zapoznania się np. z naszym raportem najlepszych europejskich praktyk HR.

  Pozdrawiam,
  Olga Niziołek

 2. Reply
  Anna 21 listopada 2011 at 19:40

  Pani Oldze dziękuję za czujność, a innych czytelników przepraszam za nieścisłość – w filmie Instytutu CRF faktycznie nie ma mowy o firmach amerykańskich. Zapraszam do obejrzenia oryginału http://www.topemployers.pl/employers/Naszeprzemy%C5%9Blenia/Filmy/ROIstrategiipersonalnej.aspx.

  Dodatkowo ostatnio natrafiłam na wyniki ciekawych badań firmy Kontekst HR International Group na temat wyzwań w zakresie kierowania ludźmi w organizacjach. Potwierdzają one wagę wpływu rozwoju osobistego pracowników na ich motywację do pracy – największy wpływ na poziom motywacji pracowników mają 4 czynniki: pieniądze (zarobki i korzyści osobiste), stosunki międzyludzkie (klimat pracy), możliwość osiągania osobistego sukcesu i warunki do rozwoju (rozwijanie osobowości). Dodatkowo istnieje ciekawa zależność – dla osób, które na pierwszym miejscu jako ważne wskazywały możliwość osiągania sukcesu osobistego, zdecydowanie najmniej istotne w pracy okazywały się relacje (i odwrotnie). Natomiast osoby silnie nastawione na rozwój osobisty, najniżej pozycjonowały pieniądze. Osoby badane deklarowały, że są w stanie zrezygnować z mniej dla siebie ważnych źródeł motywacji, jeżeli najważniejszy dla nich czynnik odpowiada ich oczekiwaniom. Np. zgodzić się na niższą pensje w zamian za możliwość rozwoju w interesującym kierunku.

  [zgodnie z artykułem Roberta St. Bokackiego, Kontekst HR]

  Dziękuję za wyrozumiałość
  Anna Zaremba

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0