Know HowKomunikacjaPressroomStrategia

Osobowość narcystyczna a kreatywność zespołu

Czy osobowość narcystyczna wiąże się ze zdolnością człowieka do kreatywnego działania? Niektórzy badacze (np. Raskin) są zdania, że narcyzm wiąże się z kreatywnością, ponieważ osoby narcystyczne poprzez nowatorskie działania mają możliwość wyróżniania się i ściągania na siebie uwagi innych.  Charakterystyki bardzo kreatywnych osób pokazują, że są one często narcystyczne, kierują się własnymi pragnieniami i są niewrażliwe na opinie innych (MacDonald, Wilson).Narcyzm a kreatywność

Osoby narcystyczne charakteryzuje postrzeganie siebie jako bardziej kreatywnych, co niekoniecznie musi być zgodne z prawdą. Co więcej – są całkiem dobre w przekonywaniu otoczenia o swej kreatywności.

Pracownik  „narcyz” może być bardzo efektywny w wymyślaniu innowacyjnych rozwiązań o ile w ich otoczeniu znajduje się jeszcze przynajmniej jeden pracownik o takiej osobowości, dzięki czemu osoby te mogą konkurować ze sobą o uwagę innych członków grupy.

Seria badań zrealizowanych przez Jacka A. Goncalo, Sharon H. Kim z Cornell University oraz  Francisa J. Flynn ze Stanford University wśród amerykańskich studentów wykazała, że posiadanie w zespole pracowników o osobowości narcystycznej działa na korzyść generowania kreatywnych efektów pracy. Jest tak jednak tylko do pewnego momentu. Zbyt duża liczba takich osób w zespole może zmniejszyć kreatywności generowanych rozwiązań.


Narcystyczny lider

Osoby narcystyczne zwykle posiadają wiele cech charakteryzujących silnego lidera. Do takich cech należą m.in. wysoka samoocena oraz pewność siebie.

Barbora Nevicka, Femke S. Ten Velden, Annebel H. B. De Hoogh i Annelies E. M. Van Vianen w swych badaniach wykazali jednak negatywny aspekt pełnienia przywództwa przez takie osoby. Otóż, narcystyczni liderzy mogą powstrzymywać przepływ informacji wewnątrz zespołu, co w konsekwencji wpływa na obniżenie efektywności pracy zespołu.


Źródło: Adi Gaskell – Chartered Management Institute, Are two narcissists better than one? – Jack A. Goncalo, Sharon H. Kim, Francis J. Flynn.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0