Ile wynoszą wynagrodzenia w pionach firm?

Wśród kierownik wyższego oraz średniego szczebla tradycyjnie najwięcej zarabia się w pionie finansów. Na poziomie specjalistów najwyższe pensje trafiają jednak do informatyków.Wynagrodzenia dyrektorów

Pionami, w których od wielu lat zarabia się w firmach najwięcej są Finanse (z księgowością) oraz Marketing. Jak pokazują wyniki najnowszego Raportu Płacowego firmy Advisory Group TEST Human Resources, w tym roku jest podobnie. Rekordzistami są dyrektorzy pionów finansów w firmach, którzy zarabiają (a to i tak wyniki uśrednione, a więc w wielu firmach może być to znacznie więcej) niecałe 19 tys. zł brutto miesięcznie. O ok. 1000 zł mniejsze są pensje dyrektorów marketingu i administracji, ze średnimi pensjami odpowiednio 17,8 tys. zł i 17,6 tys. zł. Relatywnie najsłabiej wynagradzanymi w firmach dyrektorami, są dyrektorzy działu badań i rozwoju (z ang. Research&Development – R&D) i informatyki (IT), z pensjami przekraczającymi 15 tys. zł.


Rys.1 Wynagrodzenia dyrektorów w pionach (średnie miesięczne brutto PLN).

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources :: www. RaportPlacowy.plWynagrodzenia kierowników

Na poziomie kierowników prym ponownie wiodą piony finansów i marketingu, z pensjami na poziomie 10 tys. zł brutto. Tuż za nimi są kierownicy w pionach IT i inżynierii zarabiający ok. 9,5 tys. zł. Najsłabiej w tym zestawieniu wypadają kierownicy w pionie produkcji (7,8 tys. zł) i obsługi klienta (6,8 tys. zł.).


Rys.2 Wynagrodzenia kierowników w pionach (średnie miesięczne brutto PLN).

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources :: www. RaportPlacowy.pl
Wynagrodzenia specjalistów

Nieco inaczej wygląda natomiast ranking wynagrodzeń w pionach dla specjalistów. Tu od pewnego czasu najlepiej opłacanymi pracownikami są informatycy. Co więcej – oni też mogą liczyć przez najbliższe lata będą dostawać największe podwyżki co sprawi, iż ich pozycja jeszcze wzrośnie.  Typowy specjalista w dziale IT może liczyć na ok. 6 tys. zł brutto miesięcznie i jest to o ok. 500 więcej niż specjaliści w marketingu czy finansach. Na kolejnych miejscach są inżynierowie, którzy obok informatyków są drugą grupą, o którą pracodawcy muszą coraz bardziej zabiegać. Co ciekawe, specjaliści od HR-u są grupą niemal tak samo dobrze wynagradzaną jak inżynierowie, co może świadczyć o rosnącej roli pionów personalnych w strategiach firm.


Rys.3 Wynagrodzenia specjalistów w pionach (średnie miesięczne brutto PLN).

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources :: www. RaportPlacowy.plAutor: Szymon Smoliński, Konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0