Szewc bez butów chodzi?

Planowanie sukcesji (następstw) to jeden z procesów przyczyniających się do osiągania przewagi konkurencyjnej organizacji. Sukcesorów wyznacza się zwykle w odniesieniu do kluczowych stanowisk w danej firmie. Ma to na celu uniknięcie konieczności przeprowadzania rekrutacji na wakat oraz łatwe przejęcie obowiązków przez nową osobę. Planowanie sukcesji jest przejawem dbania o rozwój pracowników, co może zwiększać ich zaangażowanie.


Na podstawie Chief Human Resource Officer Survey zrealizowanego w 2011 roku przez Cornell for Advanced Human Resource Studies okazuje się, że działy HR zaniedbują aspekt planowania sukcesji w swym obszarze.


USA

W USA* tylko 36% dyrektorów HR zajęło swoje stanowiska w wyniku wewnętrznych promocji w obszarze HR.  Natomiast połowa dyrektorów (54%) została pozyskana z zewnątrz organizacji. Dla porównania, w efekcie rekrutacji zewnętrznych pozyskano jedynie około 34% dyrektorów finansowych. W wyniku promocji wewnątrz organizacji lecz spoza obszaru HR stanowisko objęło około 6% dyrektorów HR.


Europa

Informacje zgromadzone od europejskich dyrektorów HR nie mają charakteru reprezentatywnego, jednakże potwierdzają tendencję zaobserwowaną w USA. Jedynie co czwarty dyrektor personalny (25%) z Europy** objął swoje stanowisko w wyniku pełnienia uprzednio innej roli w obszarze HR danej organizacji. Jest to dosyć słaby wynik jeśli zestawi się go z promocjami na szczeblu CEO (72%) oraz dyrektorów finansowych (39%). W wyniku promocji wewnętrznych lecz spoza obszaru HR objęło swą funkcję około 15% dyrektorów HR. Połowa dyrektorów HR pochodzi z zewnętrznego rynku pracy.


Powyższe wyniki pokazują, że planowanie sukcesji w obszarze funkcji personalnej jest wciąż obszarem zaniedbywanym. Czy tym samym HR umniejsza swą rolę w organizacji poprzez uznawanie swej funkcji jako niestrategicznej?


* Dane zebrane na próbie 172 dyrektorów HR.

** Dane zebrane na próbie 44 dyrektorów HR.


Źródło: „The 2011 CHRO Challenge: Building Organizational, Functional and Personal Talent”, Cornell University, ILR School, Center for Advanced Human Resource Studies.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0