Rynek pracy po wakacjach

Za nami sezon urlopowy. W październiku ostatni wczasowicze wrócą z urlopów. Wypoczęci i zadowoleni zaczynamy poszukiwać nowej pracy. Na rynek wychodzą też absolwenci, którzy niedawno odebrali dyplomy. Pracodawcy natomiast zaczynają przygotowywać się do okresu podsumowań charakterystycznego dla zbliżającego się IV kwartału. Jak wygląda obecna sytuacja na rynku pracy?

Najnowsze dane GUS mówią o spadku bezrobocia do 11,6 proc. w sierpniu 2011 roku. Za nami okres wakacyjny, który przyczynił się do spadku bezrobocia ze względu na prace sezonowe. W III kwartale mniej osób było zainteresowanych poszukiwaniem zatrudnienia. Świadczą o tym wyniki oglądalności ofert. Według danych serwisu Szybkopraca.pl, w III kwartale 2011 roku jedną ofertę przejrzano średnio 326,2 razy. Dla porównania w II kwartale 2011 roku średnia oglądalność jednego ogłoszenia wynosiła 395,4 razy.


Oglądalność ofert w województwach

Jak jednak przedstawia się to w poszczególnych województwach? Podobnie jak w poprzednim kwartale, największą popularnością cieszyły się oferty z Pomorza, gdzie średnia oglądalność wyniosła 563,1 odsłony. Można też zauważyć, że większym zainteresowaniem cieszyły się oferty z województwa podlaskiego (510,8 odsłony), lubuskiego (387,4 odsłony) i lubelskiego (347,4 odsłony). Zmalało natomiast zainteresowanie ofertami z Mazowsza (234,9 odsłony).

Gdzie najwięcej ogłoszeń?

19,8 proc. ogłoszeń pochodziło w województwa mazowieckiego. Na drugim miejscu znalazł się Śląsk, skąd pochodziło 14,4 proc. ofert. Dla mieszkańców Dolnego Śląska było przeznaczonych 12 proc. ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazło się województwo wielkopolskie (7,6 proc.), łódzkie (7,4 proc.) oraz pomorskie (7 proc.).

Tradycyjnie na najniższych pozycjach uplasowało się województwo zachodniopomorskie (2 proc.), warmińsko-mazurskie (1,3 proc.) i świętokrzyskie (1,2 proc.).

Zatrudniające branże

Na strukturę branż, które najchętniej zatrudniały w III kwartale 2011 roku miał wpływ okres wakacyjny. Warto zwrócić uwagę, że do rankingu dziecięciu najlepszych branż weszła edukacja (3,7 proc.) oraz opieka medyczna i nad dziećmi (2,8 proc.). Wzrost liczby ofert pracy dla nauczycieli i szkoleniowców jest spowodowany rozpoczynającym się rokiem szkolnym i startem różnego rodzaju kursów. Zwiększenie się liczby ofert dotyczącej opieki jest związana z wakacyjnymi ofertami wyjazdów dla opiekunek osób starszych.

Na najwyższych pozycjach niezmiennie uplasowało się budownictwo (11,6 proc.), produkcja (11,2 proc.), sprzedaż (5,9 proc.) oraz finanse (5,6 proc.).
Poszukiwani specjaliści

Do najczęściej poszukiwanych pracowników należą fachowcy o różnych specjalizacjach (29,9 proc.). Na rynku pracy pożądani są również inżynierowie (20,6 proc.) oraz handlowcy (9,6 proc.). 7,5 proc. ofert było adresowanych do sprzedawców w sieciach detalicznych.
Stawiamy na szeregowych pracowników

Mamy też dobrą wiadomość dla świeżo upieczonych absolwentów. Pracodawcy najczęściej poszukują szeregowych pracowników, czyli osób, które nie muszą mieć kilkuletniego doświadczenia. Odsetek ofert przeznaczonych dla pracowników najniższego szczebla wyniósł 56,1 proc.

Z kolei w 37 proc. ogłoszeń wymagano od kandydatów  co najmniej dwuletniego doświadczenia.
Tradycyjnie najrzadziej poszukiwano dyrektorów oddziałów (0,4 proc.), kadry zarządzającej (1,9 proc.) oraz kierowników działów i grup (4,6 proc.).Jest praca na cały etat

Okres letni był czasem rozpoczęcia się rekrutacji na stanowiska dotyczące stałego zatrudniania. Na pełen etat chciało zatrudnić 79,9 proc. pracodawców.

3,7 proc. ofert dotyczyło pracy na część etatu. Praca sezonowa stanowiła 2 proc. ofert, a praktyki i staże 0,9 proc.

Na umowę zlecenie chciało zatrudnić 13,5 proc. pracodawców.
Najlepszy sierpień

Okazuje się, że najlepszym miesiącem na poszukiwanie pracy był sierpień. Wtedy zostało opublikowanych 53,7 proc. ogłoszeń w całym III kwartale. Z kolei z lipca pochodziło 23,2 proc. ofert, a z września 23,1 proc.Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0