Kto finansuje doskonalenie pracowników?

Zdecydowana większość pracowników woli podnosić swoje kwalifikacje za pieniądze pracodawców, niż indywidualnie opłacać sobie naukę. Jak wynika z danych piątego Europejskiego Badania Warunków Pracy, w 2010 roku 33,1%  respondentów w Polsce uczestniczyło w szkoleniach finansowanych przez szefów. Tylko 8% badanych wzięło sprawy w swoje ręce i samodzielnie zorganizowało sobie kursy doszkalające.   


Polskie firmy na europejskim poziomie

Jak pokazuje badanie, liczba Polaków biorących udział w szkoleniu finansowanym przez pracodawców (33,1%) wpisuje się w średnią unijną (33,7%). Systematycznie, choć powoli, wzrasta procent firm inwestujących w rozwój swoich pracowników.

W przeciągu ostatniego dziesięciolecia w Polsce przybyło 10% respondentów, którzy uczestniczyli w kursach fundowanych przez szefów. – Przedsiębiorcy, inwestujący w kapitał ludzki, mogą skorzystać ze szkoleń współfinansowanych z funduszy unijnych – mówi Bożena Lublińska – Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). – Nie trzeba wypełniać odrębnych wniosków  i pozyskiwać środków, ale można wysłać pracowników na kursy dostępne już na rynku – dodaje.

Oczywiście w tym europejskim rankingu prym wiodą kraje skandynawskie. W Finlandii aż ponad 51% badanych uczestniczyło w tego rodzaju nauce, a w Szwecji 48,6%. Wysoką świadomością  konieczności rozwijania potencjału pracowników wykazali się nasi sąsiedzi Czesi, gdzie 46% badanych podnosiło swoje kwalifikacje i kompetencje korzystając ze wsparcia firm.


Wykres 1: Czy w ciągu ostatniego roku uczestniczył(a) Pan(i) w szkoleniu opłaconym przez pracodawcę lub przez siebie samego w przypadku osób samozatrudniających się? Dane przedstawione są w %.

 

 

Niewielka samodzielność w planowaniu własnej kariery

Tylko 8% badanych dorosłych Polaków w 2010 opłaciło sobie kursy doszkalające. Średnia w krajach Unii Europejskiej jest podobna, bo 8,7% respondentów zorganizowało sobie samodzielnie szkolenie. Największą aktywnością w planowaniu kariery zawodowej wykazali się Hiszpanie – 15,6% obywateli tego kraju  dokształcało się we własnym zakresie. Niewiele niższy wynik mają Austriacy – 14,3% dorosłych mieszkańców opłaciło sobie szkolenia.  – Jesień to sprzyjający czas do planowania własnego rozwoju. Warto wykorzystać energię, z którą wracamy po urlopach, właśnie do doskonalenia własnych umiejętności – mówi Joanna Nowakowska, p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – – Zapraszamy na stronę www.inwestycjawkadry.pl, gdzie znajduje się największa baza szkoleń i studiów podyplomowych w Polsce, zarówno komercyjnych jak i współfinansowanych z funduszy UE. Przyjazna wyszukiwarka pozwoli szybko znaleźć odpowiedni kurs, a to jest niezbędny krok do rozpoczęcia podnoszenia swoich kwalifikacji – dodaje.

——————————-

O badaniu

Piąte Europejskie Badanie Warunków Pracy było przeprowadzone w 2010 r. wśród 27 państw członkowskich UE oraz w Turcji, Chorwacji, Norwegii, Macedonii, Czarnogórze, Albanii i Kosowie. Liczebność próby docelowej w większości krajów wynosiła 1000, w Polsce – 1500. Każdy kraj podzielono na odpowiednie sekcje, w oparciu o podział na regiony i stopień urbanizacji. Następnie z każdej takiej jednostki wybierano losową próbę gospodarstw domowych. Ankietowana była osoba aktywna zawodowo. Ogółem w 2010 r. przeprowadzono 43 816 bezpośrednich wywiadów z respondentami w ich domach.

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0