Z roku na rok w widoczny sposób zwiększa się znaczenie działów personalnych w organizacjach. Pracodawcy powoli odchodzą od postrzegania pracowników działów HR jako kadrowych, a zaczynają widzieć w nich potencjał, który może okazać się strategiczny dla rozwoju firmy. Z tego też względu w widoczny sposób zwiększa się liczebność działów oraz poszerza zakres obowiązków spoczywających na barkach pracowników.
Raport Płacowy firmy Avisory Group TEST Human Resources pokazuję, że obecnie w strukturze 61% polskich firm funkcjonuje wydzielony dział personalny, dla porównania w 2007 roku zaledwie 15% firm posiadało taki dział w swojej organizacji. Te dane najlepiej obrazują jak szybko dokonuj się zmiany organizacyjne w polskich firmach oraz jak duża jest potrzeba tworzenia takich pionów w przedsiębiorstwach.
Pod względem liczebnościowym w polskich organizacjach dominują jednoosobowe działy, taka struktura występuje w 27% polskich firmach, działy 3-5 osobowe częściej występują w zagranicznych organizacjach – 26%, w polskich 15% firm posiada tak rozbudowaną pod względem liczbowym strukturę.
Ciekawie wygląda kwestia wynagrodzeń w działach personalnych, jeżeli weźmiemy pod uwagę kapitał firmy. Jak wynika z danych pracownicy zatrudnieni w firmach z kapitałem zagranicznych mogą liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie dużo wyższe od osób pracujący w rodzimych przedsiębiorstwach. Różnica w miesięcznych płacach między polskim a zagranicznymi firmami wynosi ponad 1500 PLN oczywiście na korzyść zagranicznych firm. Tak duże zróżnicowanie w płacach jest ściśle powiązane ze świadomością firm oraz sposobem postrzegania działów personalnych i ich roli w organizacji. Co prawda, z roku na rok różnica w płacach między firmami polskimi a zagranicznymi ulega stopniowemu wyrównaniu, jednak dalej jest ona dostrzegalna.
Więcej na ten temat znajdziecie w artykule Wynagrodzenia w działach personalnych w najnowszym numerze MagazynuHR!