Rodzice bardzo często stają przed koniecznością zatrudnienia niani, ponieważ w okolicznych żłobkach brakuje miejsca dla ich pociechy. To zjawisko doprowadza do tego, że w serwach internetowych pojawia się więcej ofert pracy dla niań. Według danych serwisu Szybkopraca.pl, liczba ogłoszeń, związanych z tym stanowiskiem, w ciągu roku zwiększyła się o 5 proc. Jak więc znaleźć dobrą opiekunkę dla naszego dziecka?
Pierwszym krokiem będzie zastanowienie się nad wymaganiami wobec przyszłej niani. Dane serwisu Szybkopraca.pl pokazują, że agencje rekrutacyjne, oczekują przede wszystkim doświadczenia w opiece nad dziećmi, dyspozycyjności od poniedziałku do piątku, referencji oraz dobrego kontaktu z dziećmi. Bardzo często ważna jest znajomość języka angielskiego w przypadku rodzin, które nie mówią w języku polskim. Takie osoby najczęściej mieszkają w Warszawie. Warto przemyśleć oczekiwany wiek niani, bowiem w tym zawodzie pracują osoby w przedziale 20-55 lat.
Musimy również zastanowić się nad wynagrodzeniem dla przyszłej opiekunki. Według danych Szybkopraca.pl, zarobki osób, pracujących w tym zawodzie, oscylują w granicach od 1000 do 3000 zł brutto. Godzinne stawki wahają się od 13 do 20 zł brutto. Wymagania finansowe niań są uzależnione od wykonywanych obowiązków. Im mniejsza będzie odpowiedzialność, tym mniejsze wynagrodzenie. Nianie najczęściej zajmują się opieką nad dziećmi, jednak część rodzin wymaga, aby odbierały pociechy ze szkoły, pomagały w odrabianiu lekcji, zajmowały się porządkami domowymi i gotowały obiad. To wszystko ma wpływ na wysokość zarobków.
Kolejnym krokiem będzie proces poszukiwania odpowiedniej kandydatki. Najczęściej pierwszym etapem będzie pytanie znajomych i poszukiwanie zaufanej osoby. Można również zgłosić się do agencji opiekunek, to jednak wiąże się to z zapłaceniem prowizji za pośrednictwo. Można też poszukiwać niani na własną rękę. Jest możliwość zamieszczenia oferty w internecie lub w prasie. Warto też przemyśleć, czy w pobliżu miejsca zamieszkania nie znajduje się uczelnia. Wtedy można zastanowić się nad wywieszeniem oferty na tablicy ogłoszeń w tym miejscu.
Sama rekrutacja może trwać nawet kilka miesięcy. Warto zapytać przyszłą nianię o referencje lub ewentualny kontakt z rodziną, u której wcześniej pracowała. Ważna jest również motywacja kandydatki i to, czy ceni sobie taki rodzaj pracy. W przypadku najmłodszych dzieci należy sprawdzić, czy opiekunka potrafi zajmować się maluchem. Można też zapytać, jak długo będzie mogła u nas pracować. Najważniejsze jednak będzie zbudowanie wzajemnego zaufania na linii dziecko-niania-rodzice. Kluczową kwestią jest więc osobowość opiekunki.