Interim menedżer, czyli ekspert od projektów

Interim management to zatrudnianie najwyższej klasy specjalistów na czas określony, do realizacji konkretnego projektu. O specyfice tego rodzaju pracy mówi manager z międzynarodowej firmy doradztwa personalnego Michael Page.


Interim management, czyli tzw. zarządzanie czasowe, jest alternatywą dla stałego zatrudnienia profesjonalistów. Wiąże się ono z wynajęciem menedżera do realizacji określonego projektu w sytuacji braku odpowiednich kompetencji czy zasobów wewnątrz organizacji. Najczęściej, jak wynika z doświadczenia firmy doradztwa personalnego Michael Page, interim menedżer obejmuje wakat po nieobecnym pracowniku i do czasu jego powrotu realizuje obowiązki wynikające ze specyfiki danego stanowiska. Firmy powierzają również interim menedżerom zadania związane z restrukturyzacją firmy, wdrożeniem nowej strategii czy też projektu.


Specyfika takiej pracy wymaga silnego zorientowania na cel, umiejętności szybkiego podejmowania trudnych decyzji, a także otwartości na nowe rozwiązania” – podkreśla Radosław Szafrański z Michael Page. – „Tę drogę kariery wybierają najczęściej dojrzali menedżerowie poszukujący nowych, ambitnych wyzwań oraz dużej autonomii działania. W ciągu pięciu lat mogą mieć około 5-6 pracodawców i CV pełne ciekawych projektów”.


Ze względu na swoje doświadczenie oraz wyjątkowe kwalifikacje, interim menedżer potrafi natychmiast odnaleźć się w nowej roli oraz efektywnie realizować postawione przed nim cele. Firma otrzymuje know-how potrzebne do przeprowadzenia planowanych zmian oraz ogranicza koszty wzajemnej współpracy, które wynikałyby z umowy o pracę. Interim menedżer, w przeciwieństwie do menedżera etatowego, jest związany z firmą zleceniodawcą umową cywilnoprawną z pominięciem socjalnych rozwiązań i różnorodnych świadczeń pozapłacowych, które są standardem na wysokich stanowiskach. Dodatkowo, kontrakt menedżerski określa spodziewane przez pracodawcę rezultaty, co również wpływa na optymalizację czasu pracy i większą produktywność. Interim menedżer może być także zatrudniony przez firmę doradztwa personalnego.


„Jak wynika z naszego doświadczenia, wynagrodzenie interim menedżera w porównaniu do menedżera zatrudnionego na etacie jest średnio o 10-15 proc. wyższe. Prowadziliśmy jednak i takie rekrutacje, gdzie różnica w wynagrodzeniu wynosiła 50 proc.” – zdradza Radosław Szafrański. – „Mimo to, po uwzględnieniu korzyści wynikających z wprowadzenia do organizacji nieprzeciętnych kompetencji oraz kosztów dodatkowych obciążających pracodawcę z tytułu umowy o pracę (np. świadczenia pozapłacowe, uprawnienia socjalne, odprawa itd.) lub podjęcia współpracy z firmą doradczą zatrudnienie menedżera okresowego jest dla firmy atrakcyjnym rozwiązaniem. Dużą zaletą jest także szybkość rekrutacji. Zdarzało nam się realizować projekty, w których firma potrzebowała wysokiej klasy specjalisty praktycznie od zaraz”.


W Polsce interim management pojawił się kilka lat temu. Jest zatem wciąż nowym zjawiskiem. Dla porównania w Wielkiej Brytanii czy Holandii około 60 proc. wszystkich top menedżerów pracuje na takich zasadach.


W Polsce, z usług interim menedżerów korzystają najczęściej międzynarodowe korporacje oraz spółki giełdowe” – podkreśla Radosław Szafrański. – „W ostatnim roku co dwudziesta rekrutacja prowadzona przez Michael Page dotyczyła interim management. Spodziewamy się, że ten wskaźnik będzie rosnąć. Sporo ofert pracy dla interim menedżerów pojawia się w branży IT. Są to stanowiska dyrektora IT czy project managera. W branży finansowej około 60 proc. propozycji pracy dla interim menedżerów to główny księgowy oraz kontroler finansowy”.

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0