Na zachodzie Polski bez zmian?

19 proc. osób w wieku produkcyjnym z Polski Zachodniej rozważa pracę w Niemczech – wynika z badania Advisory Group TEST HR. Gdyby potraktować te dane jako rzeczywiste intencje, to z zachodnich województw wyjechałoby 1,3 mln osób. Według badania największy odpływ po 1 maja może nastąpić w branży budowlanej, transportowej i motoryzacyjnej.


„Obecnie stopa bezrobocia w Niemczech wynosi ok. 7,5 proc. i jest najmniejsza od 18 lat, ale bardzo zróżnicowana – od 4 proc. w Bawarii do nawet 15 proc. w niektórych wschodnich landach. Niemniej jednak rynek niemiecki nie jest w stanie wchłonąć tak ogromnej liczby pracowników, jaka wynika z badania. Szacujemy, że w perspektywie 3 lat w Niemczech znajdzie pracę najwyżej 700 tys. Polaków – porównywalnie do Wielkiej Brytanii. Z uwagi na położenie geograficzne jest wielce prawdopodobne, że będziemy mieć do czynienia z „emigracją bez emigracji”. Zwłaszcza w zachodnich województwach, pracownicy zatrudnieni w Niemczech będą w wielu przypadkach mieszkać w Polsce lub dużo częściej niż to ma miejsce na Wyspach, przyjeżdżać do kraju” – mówi Andrzej Jasieniecki, prezes Euro-Tax.pl sp. z o.o.


Wyniki badania pokazują również, że emigracją do Niemiec dużo częściej zainteresowani są Polacy z niższym wykształceniem. Chęć wyjazdu deklaruje 16 proc. osób z dyplomem wyższej uczelni, a posiadających wykształcenie zawodowe już 28 proc.  Jeszcze większa różnicę można zaobserwować w grupie osób niezdecydowanych ale rozważających emigrację – 42 proc. posiada wykształcenie zawodowe, a 21 proc. wyższe.


– „Możemy wywnioskować, że największy odsetek emigrantów będzie wywodził się spośród osób, które nie mają ustabilizowanej sytuacji zawodowej. Osoby z wyższym wykształceniem, które statystycznie mają lepszą pracę, nie będą tak chętnie emigrować. Poza tym już od listopada 2007 roku w Niemczech została uproszczona procedura wydawania zezwoleń na pracę dla inżynierów wybranych specjalności, a od stycznia 2009 r. dla absolwentów wyższych uczelni na zatrudnienie zgodne z kierunkiem studiów. Dla nich niemiecki rynek pracy jest więc praktycznie otwarty od 3 lat i ci, którzy chcieli wyjechać już to zrobili” – stwierdził Andrzej Jasieniecki.


Na podstawie wyników badań można spodziewać się największego odpływu pracowników w branży budowlanej, którzy stanowili 13 proc. spośród wszystkich badanych deklarujących chęć wyjazdu do Niemiec, transportowej (12 proc.), motoryzacyjnej (11 proc.) oraz telekomunikacyjnej (9 proc.). Wśród osób pracujących na stanowiskach wykonawczych, które chciałyby wyjechać do pracy w Niemczech, największy odsetek stanowili kierowcy (21 proc.), elektromonterzy (18 proc.) i spawacze (15 proc.), zaś wśród specjalistów inżynierzy konstruktorzy (25 proc.) i informatycy (19 proc.).


Już dzisiaj Niemcy wspierają inicjatywy po stronie polskiej, dzięki którym będą mogli pozyskać wykwalifikowanych pracowników – przede wszystkim w specjalistycznych zawodach w budownictwie, inżynierii, motoryzacji i logistyce. Zainteresowani są również pozyskiwaniem uczniów z Polski do niemieckich „zawodówek”. Główną barierą będzie przede wszystkim znajomość języka niemieckiego.

„Zarówno pracodawcy jak i poszukujący pracy nie czekają jednak z działaniami na formalne otwarcie niemieckiego rynku 1 maja i już dzisiaj aktywnie poszukują pracy i sprawdzają, jakie są możliwości. Dobrym tego przykładem są ostatnie targi pracy w Zgorzelcu, które odbywają się cyklicznie już od kilku lat, a które w tym roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem” – dodaje Andrzej Jasieniecki.


Źródło: Grupa Kapitałowa Euro-Tax.pl

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0