Polacy chcą wyjeżdżać po doświadczenie

Według najnowszego sondażu Kelly Services®, globalnego dostawcy rozwiązań w zakresie HR, ponad trzy czwarte polskich respondentów byłoby skłonnych przeprowadzić się dla odpowiedniej pracy, a wielu deklaruje wręcz gotowość do zmiany kraju lub kontynentu, żeby otrzymać preferowane stanowisko.


Najbardziej mobilni są pracownicy w wieku 18-29 lat (pokolenie Y), który wykazują się większą swobodą niż pracownicy w wieku 30-47 (pokolenie X) czy pracownicy w przedziale wiekowym 48-65, w tym także wyższą gotowością do zmiany miejsca zamieszkania dla wymarzonej pracy.


Takie wyniki przyniósł sondaż Kelly Global Workforce Index, w którym przebadano opinię około 97,000 osób w 30 krajach, między innymi niemal 700 respondentów z Polski.


Sondaż prowadzony od października 2010 aż do stycznia 2011 wykazał również, że duża liczba respondentów pracuje na “niekonwencjonalnych zasadach”, które obejmują pracę w większym wymiarze godzin lub w nietypowych godzinach, wielozatrudnienie, pracę wymagającą zamieszkania poza domem lub zbyt częstych podróży.


W wielu branżach jest obecnie mnóstwo ludzi, którzy są gotowi przeprowadzić się w ramach własnego kraju lub przenieść się zagranicę w poszukiwaniu zatrudnienia,“ mówi Agnieszka Walter – Country Manager w Kelly Services. “W dobie, gdy rynek talentów staje się globalny, rośnie świadomość, że wielu ludzi może się przeprowadzić dla pracy, zamiast po prostu czekać w nadziei, że praca przyjdzie do nich.”


W sumie 78 procent respondentów deklaruje, że są gotowi na zmianę miejsca zamieszkania dla odpowiedniej pracy, natomiast 22 procent pytanych nie jest na to gotowych. Podczas gdy 21 procent zgłasza gotowość przenosin w ramach własnego kraju, 58 procent deklaruje, że może przeprowadzić się do innego kraju lub na inny kontynent.


Zdecydowanie najbardziej pożądanym geograficznie rejonem dla mobilnych pracowników z Polski jest wskazywana przez 60 procent Europa, która mocno wyprzedza Amerykę Północną (16 procent), rejon Azji i Pacyfiku (12 procent), Amerykę Południową (4 procent), Bliski Wschód (3 procent) i Afrykę (1 procent).


Rezultaty sondażu przeprowadzonego wśród polskich pracowników wykazują że:

  • 63 procent respondentów z pokolenia Y jest gotowych wyjechać zagranicę dla odpowiedniej pracy, w porównaniu z 54 procentami respondentów z pokolenia X i 48 procent pracowników w przedziale wiekowym 48-65. Ponadto mężczyźni są bardziej skłonni do przenosin niż kobiety.
  • Spośród poszczególnych sektorów przemysłu, najbardziej gotowi na wyjazd zagranicę z powodów zawodowych są pracownicy zatrudnieni w sektorze transportu (66 procent), przemysłu wytwórczego (63 procent), sektorze samorządowym (63 procent) i usług finansowych (62 procent).
  • Najważniejszym czynnikiem powstrzymującym przed wyjazdem zagranicę ze względów zawodowych są “rodzina i przyjaciele.” Na ten powód powołuje się 65 procent respondentów, a kolejne to: koszty przeprowadzki (14 procent), bariery językowe (8 procent), i różnice kulturowe (6 procent).
  • Pragnienie przenosin na inny kontynent uzasadniane jest chęcią zdobycia pewnego “doświadczenia”, a nie chęcią  osiedlenia się tam na stałe; 44 procent respondentów jest gotowych zostać na nowym miejscu przez trzy lata lub krócej.
    • Ponad jedna trzecia (42 procent) respondentów pracuje na zasadach, które uznaje za niekonwencjonalne. Najczęściej przywoływanym problemem jest “praca w większym wymiarze godzin”, która dotyczy 26 procent, a kolejnymi są: praca w nietypowych godzinach (23 procent), wielozatrudnienie (20 procent), zbyt częste podróże (15 procent) i konieczność zamieszkania poza domem (11 procent).
    • Niemal jedna trzecia (30 procent) osób pracujących na niekonwencjonalnych zasadach uważa,  że będą w stanie pracować w takich warunkach przez okres nie dłuższy niż jeden rok. Jednak 42 procent twierdzi, że może pracować w ten sposób “przez nieokreślony okres.”


Wiele umiejętności, które kiedyś były przypisane do konkretnego regionu lub kraju, dziś można wykorzystać w różnych częściach globu, co oznacza że mobilność zawodowa staje się ważnym czynnikiem rozwoju kariery. W przypadku dynamicznie rozwijających się sektorów, takich jak inżynieria, nauka, finanse i opieka zdrowotna, istnieje zróżnicowany popyt globalny, który może przynieść korzyści osobiste i otworzyć szanse kariery przed osobami gotowymi do podróży,” podsumowuje Agnieszka Walter.


Więcej informacji na temat powyższych wyników oraz innych najważniejszych rezultatów sondażu w skali globalnej można znaleźć na stronie Kelly Global Workforce Index.

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0