Kariera w finansach – wyniki badań

Ciekawych danych na temat aspiracji studentów i absolwentów, a także czynników, którymi kierują się przy wyborze zawodu i pracodawcy, dostarcza ogólnopolskie badanie Deloitte „Kariera w finansach”, zrealizowane w grudniu 2010 roku.

Badanie Deloitte pokazało też, że studenci i świeżo upieczeni absolwenci to osoby aktywne w zdobywaniu doświadczeń. Znacząca liczba respondentów odbyła praktyki lub pracowała w branży związanej z kierunkiem studiów, uczestniczyła lub nadal uczestniczy w pracach kół naukowych, korzystała ze stypendiów wyjazdowych lub po prostu pracuje już zarobkowo. Podejmując pracę młodzi ludzie chcą uczyć się poprzez rozwiązywanie rzeczywistych problemów, (case study) oraz uczestnictwo w codziennym funkcjonowaniu firmy.

Zdecydowana większość badanych ogólne wyobrażenia dotyczące swojej przyszłej pracy, wierzy we własną skuteczność w wyborze zawodu i osiągnięciu celu, jakim jest praca w wybranej profesji. Główne kryteria wyboru zawodu to dla dzisiejszych studentów i świeżo upieczonych absolwentów przede wszystkim zainteresowania i zdolności, a spośród elementów zewnętrznych – dostępność ofert pracy. Nie ignorują oni jednak siły sieci społecznych, które pomagają zdobywać informacje, wybrać i zdobyć pracę.

[Kliknij, aby powiększyć obrazek]


W zdobywaniu informacji o zawodach wysoko cenią sobie także targi pracy, strony internetowe przedsiębiorstw, a w małym stopniu rodzinę, stowarzyszenia zawodowe i massmedia.


[Kliknij, aby powiększyć obrazek]

Wśród czynników, decydujących o wyborze pierwszego pracodawcy znalazły się:Rekomendacje autorów raportu wynikające z badań dla Pracodawcy:
• Firmy powinny rozwijać współpracę z uczelniami w organizacji praktycznych zajęć dla studentów. Współpraca taka może mieć szeroki zakres, począwszy od wymiany informacji na temat oczekiwań firm wobec absolwentów, skończywszy na prowadzeniu warsztatów przez pracowników firmy.
• Firmy powinny także rozważyć kwestie wizerunkowe, weryfikując i ewentualnie zmieniając stereotypowe wyobrażenia o zawodach w branży finansowej.

Badanie przeprowadzono na studentach i absolwentach zainteresowanych pracą w Deloitte.

Pobierz cały raport

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0