W kwietniu znowu podwyżki

Czy początek roku przyniesie coś więcej niż nowe wyzwania i cele do zrealizowania? Jak pokazują dane zawarte w najnowszym Raporcie Płacowym firmy Advisory Group TEST Human Resources, w styczniu część pracowników mogła liczyć  na wzrost wynagrodzenia. Wyniki badania, w którym udział wzięło prawie 300 polskich firm, pokazują, że w 43% przedsiębiorstw właśnie w tym miesiącu miała dostać podwyżki. Kolejnej większej fali wzrostów wynagrodzeń będzie można spodziewać się w kwietniu, taką deklarację złożyło 30% badanych firm.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w 2011 na podwyżki liczyć dwie trzecie pracowników. Najczęściej przyznawane będą specjalistom i pracownikom szeregowym (74%) oraz kierownikom (72%). Na większe zarobki liczyć może również 67% dyrektorów funkcjonalnych oraz co drugi członek zarządu. Niestety wysokość podwyżek zaskoczy tych, którzy spodziewali się w tym roku wyraźnego odbicia. Wynagrodzenia wzrosną średnio o 3%, czyli o niecały punkt procentowy mniej niż w ubiegłym roku. Wartości podwyżek odchylają się nieznacznie od średniej w zależności od tego, jaki poziom zarządzania rozpatrujemy. Na najwyższe podwyżki liczyć mogą specjaliści i pracownicy szeregowi, ich wynagrodzenia wzrosną o 3,5-3,6%. Najniższe podwyżki dotyczyć będą członków zarządu –  kształtować się będą na poziomie 2,3%.


Marketing znowu górą

Najlepiej opłacanym działem w firmie jest pion marketingu. Według danych z najnowszego Raportu Płacowego firmy Advisory Group TEST Human Resources, w którym przebadanych zostało ponad 70 tysięcy pracowników, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w tym pionie to 7 661 zł. Tuż za nim w rankingu najlepiej płatnych działów plasuje się pion finansowy ze średnią płacą na poziomie 7 471 zł. W dwóch kolejnych pionach – dziale rozwoju i informatycznym – wynagrodzenia są już o ponad tysiąc złotych niższe (odpowiednio 6 375 zł i 6 270 zł). Dalsze pozycje na liście zajął pion personalny (5 892 zł)  i sprzedaży (5 750 zł). Dwa najgorzej opłacane działy to obsługa klienta (3 908 zł) oraz produkcja (3 305 zł).


Analizując te dane pamiętać należy o tym, że podane kwoty są średnimi wynagrodzeń na wszystkich szczeblach zarządzania w danym pionie – czyli od dyrektorów aż po pracowników szeregowych. Nieco odmiennie ranking ten przedstawia się na poszczególnych poziomach stanowisk. Wśród kadry zarządzającej najlepiej opłacani są kierujący działem finansowym (średnio 18 tyś. zł w przypadku dyrektorów i 10 tyś. zł na poziomie kierowników). 
W przypadku pracowników samodzielnych niezmiennie na najwyższe zarobki liczyć mogą informatycy – 5 615 zł.  Wynagrodzenia powyżej 5 tyś. zł otrzymują również specjaliści w dziale rozwoju (5 368 zł), marketingu (5 164 zł) oraz produkcji (5 141 zł).


W badaniu Raport Płacowy, edycji Jesień 2010 wzięło udział 289 firm, które przekazały dane o płacach ponad ok. 70 000 swoich pracowników, zatrudnionych na ponad 170 stanowiskach

www.RaportPlacowy.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0