Pracownicy 50+: Jak ich wspierać i dlaczego warto zatrudniać

Współczesny 50-latek nie jest już tym samym, jakiego spotkać mogliśmy jeszcze kilkanaście lat temu. Zadbany, elegancki, bez problemu obsługujący telefon komórkowy i nie rzadko, na co dzień korzystający z komputera. Choć młodość trwa obecnie dłużej, pracodawcy w Polsce nadal dość niechętnie zatrudniają starszych pracowników.


Według badań CBOS z 2010 roku, aż 48% osób chciałoby utrzymać aktywność zawodową po emeryturze. Zazwyczaj do tej grupy należą osoby z wyższym wykształceniem, mieszkające w dużych miastach. Niestety, jeśli sytuacja na polskim rynku pracy nie ulegnie zmianie, nie wszyscy chętni mogą liczyć na utrzymanie swoich miejsc pracy. Mimo, że osoby dobrze sytuowane i aktywne zawodowo niezależnie od wieku starają się na bieżąco z nowymi trendami i technologią, pracodawcy obawiają się zatrudniać osoby powyżej 45 i 50 lat. Często nie dostrzegają potencjału osób starszych – ich doświadczenia, zaangażowania i umiejętności racjonalnej oceny sytuacji.


Tylko niektóre Polskie firmy podejmują realne działania związane z problemem starzejącego się społeczeństwa. Częściej słyszy się o akcjach skierowanych do osób w wieku 45 lub 50+ prowadzonych przez organizacje pozarządowe i instytucje szkoleniowe. Celem takich akcji jest najczęściej rozwijanie kompetencji przez dodatkowe szkolenia i praca nad poprawą własnej samooceny.


Właśnie złe myślenie o sobie jest powodem przedwczesnego wycofania z życia zawodowego lub niewykorzystywania nadarzających się okazji u wielu starszych osób. Współpracownicy i pracodawcy nie rozumieją, że czasem wystarczy dobre słowo i odrobina wsparcia, a pracownik może okazać się bardziej efektywny i oddany niż jego młodszy kolega. W porównaniu do innych państw Unii Europejskiej niewielu przedsiębiorców w Polsce prowadzi pozytywną politykę zatrudnienia i zamieszcza oferty pracy dla osób powyżej 50-tki. Programy wspierające i specjalne bonusy dla starszych pracowników przygotowała IKEA RETAIL. Pracownicy w wieku bliskim emerytury mogą liczyć na benefity, jeśli przepracowali w firmie 10, 15 lub 20 lat. W zależności od wysokości stażu pracowniczego w IKEA mogą otrzymać między innymi jednorazowe odprawy, dofinansowanie do leczenia lub zniżkę na zakupy w firmie. W ramach programu pracowniczego IKEA osoby w wieku 50+ mogą wykonywać pracę w niepełnym wymiarze godzin i dostosować godziny pracy do swoich możliwości.


Nie tylko korporacje tworzą warunki przyjazne pracownikom powyżej 50 lat. Przykładem średniego przedsiębiorstwa prowadzącego politykę pracowniczą przyjazną osobom starszym jest firma Ronic z Łodzi, która zajmuje się sprzedażą i dystrybucją naczyń kuchennych. Aż 60% pracowników tej firmy, to osoby w wieku 50+. Wojciech Ptaszek – prezes zarządu Ronic mówi, że największą zaletą takich osób są zdolności komunikacyjne, zaangażowanie i lojalność. Z tych powodów w Ronic bardzo często zatrudniani są pracownicy w wieku powyżej 45 i 50 lat.


Środowisko przyjazne osobom 50+ wprowadzają także urzędy pracy. Przykładem dobrych praktyk z zakresu wspierania osób po pięćdziesiątce jest działalność urzędu pracy w Toruniu. Od kilku lat urząd wznawia projekt „Jesteśmy aktywni – działamy”, dzięki któremu pracę znalazło już wielu jego podopiecznych.


Nawet osoby poniżej trzydziestki mogą czuć się zakłopotane obserwując dwu-trzyletnie dzieci, które bez specjalnych problemów posługują się komputerem. Rewolucja informatyczna w Polsce nastąpiła jednak 15 lat temu i podstawowa obsługa komputera nie jest obca nawet osobom starszym. Największy problem osób w wieku powyżej 50-tki to obecnie własna samoocena i reakcje otoczenia. Z odrobiną wsparcia takie osoby mogą osiągać znakomite wyniki w pracy i stanowić odpowiedzialną, ambitną i oddaną kadrę.


Autor: TOPRONIC Sp. z o. o.

Źródło: qbusiness.pl

1 komentarz
  1. Reply
    Sandra 20 września 2011 at 18:56

    „Praca w młodym i dynamicznym zespole”
    Ten anachroniczny zapis w wielu ogłoszeniach o pracy powinien zostać raz na zawsze bezlitośnie wyśmiany.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0