Rynek pracy przed Świętami

Najczęściej Boże Narodzenie kojarzy się z gorączką zakupową, wybieraniem prezentów i ozdób choinkowych. Wzmożony ruch wpływa także na rynek pracy. Duży popyt na świąteczne produkty i usługi powoduje pojawianie się nowych stanowisk pracy, takich jak pakowacz prezentów czy święty Mikołaj.

Pierwsze rekrutacje na świąteczne stanowiska pracy odbywają się już pod koniec października. Zainteresowanie pracodawców jest największe w czasie listopada i utrzymuje się aż do Wigilii – mówi Justyna Kostrzewska z serwisu rekrutacyjnego Szybkopraca.pl. Okres zbierania aplikacji trwa najczęściej około miesiąca, następnie organizowane są pierwsze spotkania rekrutacyjne. Pracodawcy poszukują wyjątkowo sumiennych kandydatów, którzy powinni być entuzjastycznie nastawieni do pracy sezonowej. Mikołaj przecież musi stawić się w wyznaczonym miejscu. – Pracę wykonuje się na umowę zlecenie, a okres zatrudnienia trwa od kilku dni do miesiąca – dodaje Kostrzewska.

Na jakich stanowiskach można się zatrudnić i ile można zarobić? Poniżej przedstawiamy wykaz najlepszych świątecznych stanowisk stworzony na podstawie danych serwisu Szybkopraca.pl:

Święty Mikołaj pracuje najwięcej w listopadzie i grudniu. Właśnie wtedy zapotrzebowanie na jego wizyty deklarują przedszkola i żłobki. Wieczorami odbywają się imprezy choinkowe w zakładach pracy, na które też można zaprosić roznosiciela prezentów. Duży popyt na domowe wizyty występuje zaś w dzień Wigilii. Pracodawca zapewnia odpowiedni strój oraz zleceniodawców. Pracownik musi być miły i mieć odpowiednie podejście do najmłodszych. Za jedno przebranie się za brodatego Mikołaja otrzyma od 50 do 100 zł.

Praca przy produkcji ozdób świątecznych polega na przygotowywaniu stroików, bombek, łańcuchów choinkowych itp. To wszystko należ ciąć, układać, ale też komponować. Do obowiązków osoby zatrudnionej należy także wykonywanie drobnych prac pomocniczych. Jest to zajęcie na kilka tygodni. Można zarobić od 1000 do 1500 zł.

Okres świąteczny skłania firmy do zatrudniania na stanowisko pakowacza prezentów. Takie osoby możemy spotkać głównie w centrach handlowych, salonach sieciowych znanych marek oraz supermarketach. Czasem osób do tego rodzaju pracy poszukują firmy produkcyjne. Pakowacze mogą pracować w godzinach popołudniowych lub w systemie zmianowym. Większość pracodawców potrzebuje pracowników we wszystkie dni robocze i w weekendy. Za godzinę pakowania prezentów zarobimy od 7 do 12 zł.

Okres świąteczny wpływa na zatrudnianie sprzedawców choinek. Jednak może wiązać się to z pracą na świeżym powietrzu. Rekrutacje zaczynają odbywać się na początku listopada, natomiast pierwsze osoby zatrudniane są w już w połowie miesiąca. Praca trwa do 24. grudnia. Pracodawcy wymagają więc dyspozycyjności w ciągu całego miesiąca. Zarobki wahają się od 1000 do 1600 zł.

Najwięcej ogłoszeń dotyczy punktów sprzedaży karpia świątecznego. Oferty tego typu pojawiają się od początku grudnia. Pracodawcy wymagają przede wszystkim dyspozycyjności i pracowitości. Pracownicy będą mieli zapewniony elastyczny grafik oraz opiekę koordynatora. W zależności od czasu wykonywanej pracy wynagrodzenie wyniesie od 500 do 1000 zł.


Źródło: Szybkopraca.pl


To jeden z najdynamiczniej rozwijających się serwisów rekrutacyjnych w Polsce, który istnieje od 2007 roku. Użytkownicy portalu mogą korzystać z porad multimedialnych i kreatora CV. Od 2008 roku publikowane są raporty opisujące aktualną sytuację na rynku pracy w Polsce. Serwis prowadzi badania, dzięki którym sprawdza nastroje wśród osób poszukujących zatrudnienia.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0