Częściej chcemy być szefami

Co dziesiąty z pracowników, użytkowników serwisu Pracuj.pl, w ciągu trzech najbliższych lat planuje zrezygnować z etatu i założyć własną działalność gospodarczą – wynika z badania „Kandydat 2010”, przeprowadzonego dla tego portalu przez firmę Nielsen Polska.

Rosnącą skłonność Polaków do samozatrudniania potwierdzają także, opublikowane z okazji trwającego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, dane firmy SMG/KRC. Wynika z nich, że odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5% w 2009 r. do 13% w roku bieżącym. Do założenia firmy badanych skłania przede wszystkim sytuacja na rynku pracy, czyli obawa lub ucieczka przed bezrobociem oraz potrzeba niezależności i chęć bycia swoim własnym szefem.

Ponad 1/3 ankietowanych przez Pracuj.pl przewiduje jednak, że w najbliższej przyszłości będzie pracować na etacie, na wyższym stanowisku u innego niż obecnie pracodawcy. 15% również zamierza zmienić pracodawcę, ale nie przewiduje swojego awansu, a 14% liczy na wyższe stanowisko u nowego pracodawcy. Co ciekawe, co piąty badany nie wie jak będzie wyglądała jego zawodowa droga w ciągu najbliższych trzech lat.


Wykres 1. Jak wyobraża sobie Pan/i swoją sytuację zawodową za 3 lata?

Źródło: Badanie Kandydat 2010, Pracuj.pl


Być na swoim …

Jak wynika z danych Pracuj.pl, najchętniej o takim sposobie rozwoju własnej kariery zawodowej myślą osoby pracujące na stanowisku specjalisty (56% osób z tej grupy). W dalszej kolejności osoby zatrudnione na stanowisku menedżera (26%), zaś dyrektorzy i prezesi firm stanowią pod tym względem zdecydowaną mniejszość (4%).

Najbardziej skłonne założyć własną działalność gospodarczą są osoby specjalizujące się w grafice, kreacji artystycznej i fotografii (deklaruje tak 31% badanych z tej grupy), prawnicy (16%) oraz osoby pracujące w działach public relations (15%). Najmniej chętni, by spróbować swych sił jako przedsiębiorca są osoby zajmujące się na co dzień analizami/badaniami, specjalizujące się w audycie i podatkach, a także pracujące w działach obsługi klienta i call center oraz osoby odpowiedzialne w firmach za logistykę i transport (twierdzi tak po 7% ankietowanych z każdej tych grup).


… ale robić to samo

Choć wśród badanych znalazła się spora grupa osób, które chcą „pójść na swoje” to przeważająca część ankietowanych chce w najbliższej przyszłości pracować u kogoś na etacie. Nie jest też raczej chętna do zmiany obranej już wcześniej specjalizacji. Mała elastyczność i otwartość na możliwość zmiany profilu pracy, jaką obecnie wykonują, wynika prawdopodobnie z obawy przed zmniejszeniem dochodów, jak również braku chęci lub możliwości uczenia się i zdobywania doświadczenia w nowej dziedzinie.

Stosunkowo największą otwartością na zmianę, charakteryzują się osoby zatrudnione w działach sprzedaży i handlu, w marketingu, pracownicy odpowiadający za zakupy i zaopatrzenie, a także pracujący w działach obsługi klienta/call center i działach logistycznych. Jednak najbardziej zdeterminowane, by zmienić rodzaj obecnie wykonywanego zajęcia są osoby pracujące w obsłudze celnej. Aż 30% badanych z tej grupy wskazało, że w takiej sytuacji byłoby w stanie zaakceptować nawet niższe stanowisko lub pensję.

Najmniej chętni do zmiany specjalizacji są prawnicy, osoby pracujące w branży medycznej, specjaliści IT oraz graficy i fotograficy.


Wykres 2. Czy w najbliższym czasie dopuszcza Pan/i możliwość zmiany branży, w której obecnie się Pan/i specjalizuje?

Źródło: Badanie Kandydat 2010, Pracuj.pl


– Nasze badanie dowodzi, że własnej działalności gospodarczej nie boją się przede wszystkim osoby, na umiejętności których jest popyt na rynku pracy, czyli na przykład specjaliści IT lub takie, które cenią sobie dużą niezależność, jak prawnicy czy osoby, których praca wymaga kreatywności. One też, ze względu na unikalne zdolności, nie wykazują chęci do zmiany profilu swojej pracy – komentuje wyniki badania Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy serwis Pracuj.pl.

Informacja o badaniu:

Celem badania „Kandydat 2010” było, między innymi, poznanie opinii specjalistów i menedżerów na temat rynku pracy w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone online (ankieta wypełniana samodzielnie przez respondenta), w dniach 1-22 września 2010 r., przez Pracuj.pl we współpracy z firmą Nielsen Polska. Wzięło w nim udział 12 173 osób w wieku 25-60 lat, użytkowników serwisów należących do Grupy Pracuj (Pracuj.pl, Profeo.pl), posiadających minimum 2-letnie doświadczenie na rynku pracy.

Źródło: Pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0