Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę na zapewnienie odpowiednich warunków pracy podczas upałów
PIP wystosowała apel do pracodawców, w którym przekonuje do podjęcia działań ułatwiających pracownikom pracę podczas wysokich temperatur.
Jedną z propozycji PIP jest skrócenie pracownikom czasu pracy poprzez obniżenie dobowej lub tygodniowej normy czasu pracy albo poprzez ustanowienie przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Taką możliwość dają przepisy Kodeksu pracy, które przewidują skrócenie czasu pracy poniżej 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
Wykaz prac, w odniesieniu do których obowiązywałby skrócony czas pracy ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielstwem oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Ponadto PIP przypomina, że gdy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi na stanowiskach pracy przekracza 28oC, a na otwartej przestrzeni 25oC, pracodawca zobowiązany jest do nieodpłatnego dostarczania pracownikom napojów. Napoje te powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.
Ponadto należy utrzymać w stałej sprawności i czystości urządzenia wentylacji lub klimatyzacji oraz zabezpieczyć okna i świetliki przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. poprzez rolety, żaluzje, malowanie szyb.
Pracodawcy zobowiązani są także do zapewnienia pracownikom dostępu do wody bieżącej dla celów higienicznych. Osobom wykonującym prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawionym dostępu do wody bieżącej, należy zapewnić co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika.
Pracownicy młodociani winni być zwolnieni ze świadczenia pracy, jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniach, w których pracują przekracza 30oC, a wilgotność względna powietrza – 65%.
Źródło: Biblioteka Prawa Pracy