Intermentoring coraz popularniejszy

Rząd brytyjski ponownie rozpoczyna dyskusję na temat wieku emerytalnego w Europie. Można śmiało powiedzieć, że większość Państw Starego Kontynentu czeka drastyczny wzrost podatków przy równoczesnym spadku wartości emerytur. O idei intermentoringu, która zaczyna zyskiwać na znaczeniu, Jakub Jański rozmawia z Markiem Graczykiem – Dyrektorem ds. Projektów Edukacyjnych Akademii Altkom.

Europejskie społeczeństwo się starzeje. Nawiązując do szacunków urzędu statystycznego Unii Europejskiej, w 2050 roku liczba ludności w wieku 60 lat i powyżej będzie stanowić 40% populacji ogółem, co tym samym będzie odpowiadać 60% populacji w wieku produkcyjnym. Zatem, czy intermentoring to konieczność dla organizacji?

Marek Graczyk: Można odpowiedzieć, że konieczność, bo dane demograficzne pokazują, że społeczeństwa europejskie będą się starzeć.¹  Przyszli pracownicy też będą mieli inny przekrój wiekowy. Mechanizmy współpracy pomiędzy generacjami muszą zostać opracowane i wdrożone.

Mentoring istniał praktycznie od zawsze. Był mistrz i był uczeń. Mentor wtajemniczał swojego ucznia w wiedzę, którą posiadał. Obecnie dochodzi jednakże do pewnego – jak sądzę – przewartościowania. Szeroki, miejscami gwałtowny rozwój nowoczesnych technologii, sprawia, że starsi pracownicy czują się zagrożeni w tak szybko zmieniającym się świecie. Czy współczesny intermentoring różni się od klasycznie pojętego mentoringu?

MG: Dopóki cywilizacja nie była tak nasycona technologią, żyliśmy w tzw. kulturze postfiguratywnej, gdzie praktycznie transfer wiedzy i doświadczenia był jednokierunkowy; od starszych do młodszych. To była relacja mistrz uczeń: zarówno w aspekcie życiowym jak tez zawodowym. Rozwój technologii obecnych w życiu codziennym sprawia, że transfer wiedzy jest dwukierunkowy, a być może w przyszłości będziemy żyć w kulturze prefiguratywnej – kulturze relacji mistrz uczeń, przy czym mistrz będzie młodszy a uczeń starszy. Tak z pewnością będzie, jeśli mówimy o wiedzy i sferze technicznej, doświadczeń życiowych nic nie zastąpi

Jak obecnie na rynku pracy zmienia się myślenie o pracownikach 45+? Czy są to pozytywne zmiany?

MG: Zmiany są pozytywne, dostrzega się korzyści z wykorzystywania wiedzy o doświadczenia takich osób, ich lojalności, tego, że często mogą się już bardziej poświęcić życiu zawodowemu, etc.

Jaką wartość niesie ze sobą intermentoring dla kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa?

MG: Zależy jaka jest kultura organizacyjna, na co stawia i co promuje: intermentoring „potwierdza” korzyści ze współpracy, wymiany wiedzy, ułatwia zarządzanie wiedzą,

Z jednej strony zapał nowicjusza, z drugiej – doświadczenie starszego pracownika. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na organizację, która stara się wprowadzić w swoje struktury generację Y?

MG: Generacja Y jest zaprzeczeniem stabilizacji, kolektywności, przywiązania, przewidywalności, a te wartości są ważne w wielu organizacjach i przedsiębiorstwach. Pokolenie 45+ może być odpowiedzią na takie wyzwania, czy też niebezpieczeństwa

Intermentoring to doskonałe narzędzie służące budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Czy może Pan podać jakieś przykłady?

MG: Proszę spojrzeć na zarządy i kadrę zarządzającą firm informatycznych: jest tam wielu młodych ludzi, ale prawie zawsze też osoby 45+ posiadające długie doświadczenie biznesowe.

Czy intermentoring może być atrakcyjny dla młodego człowieka? Jak intermentoring może stać się częścią strategii employer branding?

MG: To komunikat, że pracownik nie „straci terminu ważności”, jeśli popracuje w firmie 10 lat, to informacja, że można się nauczyć zawodu/warsztatu etc. od osób doświadczonych, to sygnał że szanuje się różnorodność, współpracę i zaufanie.

¹ W 2030 roku co trzeci Polak będzie miał więcej niż 50 lat. Obecnie co szósty. Dlatego – zdaniem Akademii Altkom zarządzanie wiekiem (age management) jest tak ważne dla organizacji XXI wieku. (przyp. red.).


Rozmawiał Jakub Jański, Źródło: employerbrandingtoday.com/pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0