Miasta o najwyższej jakości życia

Wiedeń,  po raz kolejny, został wybrany miastem o najwyższej jakości życia na świecie. Według rankingu przygotowanego przez ekspertów firmy Mercer – 2010 Quality of Living, na kolejnych pozycjach uplasowały się: Zurych i Genewa. Warszawa zajęła 84 pozycję. Wyprzedziły ją między innymi: Praga (70), Budapeszt (73), Lublana (77) oraz Wilno (79).

Celem rankingu jest stworzenie narzędzia umożliwiającego rządom oraz międzynarodowym firmom i korporacjom odpowiednie wynagradzanie pracowników delegowanych do pracy poza granicami swojego kraju. Ranking powstał w oparciu o wskaźnik, który dla Wiednia wynosi 108,6 a dla Bagdadu 14,7. Miastem bazowym, do którego porównywane są wszystkie inne miasta jest Nowy Jork (ze wskaźnikiem równym 100).

Tegoroczny ranking przygotowany przez międzynarodowy zespół ekspertów firmy Mercer, będącej globalnym dostawcą usług doradczych, outsourcingowych i inwestycyjnych, obejmuje 221 miast – stolic i najważniejszych lokalizacji miejskich na świecie. W stosunku do ubiegłego roku liczba miast zwiększyła się o sześć pozycji. Wielkość ta uległa zmianie gdyż została uzupełniona o lokalizacje chętnie wybierane przez inwestorów.

„Gospodarka światowa staje się coraz bardziej globalna, a miasta oddalone od tradycyjnych centrów finansowych stają się atrakcyjnymi miejscami do rozwijania lub zakładania biznesu. W wielu rozwijających się krajach, jak na przykład w Azji czy na Dalekim Wschodzie, miasta odnotowują znaczący napływ zagranicznych firm, które coraz częściej relokują tam swoich pracowników”, komentuje Slagin Parakatil, Senior Researcher w firmie Mercer.

Wśród najwyżej ocenionych lokalizacji w rankingu dominują miasta starego kontynentu. W tegorocznym zestawieniu na czołowych 25 pozycjach znajduje się aż 6 miast z Niemiec i 3 miasta szwajcarskie. W Wielkiej Brytanii, najwyżej, na 39 pozycji, znajduje się Londyn, Birmingham na 55, a Glasgow na 57 miejscu. Z kolei w USA, najwyższe miejsce w rankingu zajmuje Honolulu z pozycją 31. Tuż za nim uplasowało się San Francisco (pozycja 32). Wśród miast z kontynentu azjatyckiego najwyższą punktację zdobył Singapur (28 miejsce w rankingu), na drugiej pozycji znajduje się Tokio (na 40 pozycji). Listę zamyka Bagdad, plasując się na ostatnim 221 miejscu.

W celu zagwarantowania właściwego wynagrodzenia, a także wliczonego w pakiet świadczeń dodatku za trudności związane z przeprowadzką, firmy poszukują jasnego obrazu jakości życia w miastach na całym świecie. Dlatego w tym roku indeks został zmodyfikowany, tak by odzwierciedlał potrzeby międzynarodowych przedsiębiorstw”, dodaje Parakatil.

Pomimo spowolnienia gospodarczego i wysiłków firm w celu ograniczenia kosztów, dodatki za różnice w warunkach życia i za trudności związane z przeniesieniem są nadal istotnym elementem w wynagradzaniu ekspatów. Jednakże, w obecnej sytuacji ekonomicznej firmy są bardziej skłonne do weryfikacji wysokości tego typu dodatków, tak aby zapewnić ich efektywność kosztową.

„Oceniane w globalnej skali w 2009 i pierwszej połowie 2010 r., warunki jakości życia pozostawały względnie na tym samym poziomie, ale w niektórych regionach i krajach recesja gospodarcza miała znaczący wpływ na prowadzenie działalności biznesowej”, stwierdza Parakatil.

W tegorocznym zestawieniu, po raz pierwszy przygotowany został ranking ekomiast. Poddając ocenie takie elementy jak: dostępność i jakość wody pitnej, standardy w zakresie oczyszczania miasta, jakość kanalizacji, poziom zanieczyszczenia powietrza czy utrudnienia w ruchu ulicznym udało się stworzyć globalny ranking miast wyróżniających się wysoko rozwiniętymi parametrami ekologicznymi – ekomiast. Na czele rankingu znajduje się Calgary (wynik 145,7) wyprzedzając drugie w kolejności Honolulu (wynik 145,1) oraz Ottawa i Helsinki uplasowane razem, na trzeciej pozycji (wynik 139.9). Ranking ekomiast zamyka stolica Haiti – Port-au-Prince z wynikiem tylko 27,8.

Lokalizacje znajdujące się wysoko w rankingu ekomiast optymalizują wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i generują możliwie najniższe ilości zanieczyszczeń (powietrza, wody, hałasu, itp.). Status ekomiasta lub miasta poświęcającego uwagę środowisku naturalnemu może mieć znaczący wpływ na jakość życia jego mieszkańców. Przez to staje się istotną kwestią dla firm, które wysyłają pracowników i ich rodziny na długoterminowe kontrakty za granicę”, mówi Parakatil.

Źródło: Mercer

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0