Bezrobocie w marcu

Według szacunków stopa bezrobocia wyniosła w marcu 12,9% i w porównaniu do lutego spadła o 0,1%. Spadek stopy bezrobocia (w granicach 0,5 – 0,1%) odnotowano w 11 województwach, przy czym najsilniejszy miał miejsce w województwie lubuskim i warmińsko-mazurskim. Nadal najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,8%) występuje w województwie mazowieckim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (21,1%).

Liczba bezrobotnych w końcu marca roku wyniosła 2.080,3 tys. osób i w porównaniu do końca lutego 2010 roku była niższa o 21,2 tys. osób (o 1%). Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (marzec 2009 – luty 2009) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych – o 40 tys. (o 2,3%). Oznacza to, że sytuacja zaczyna się poprawiać.

O spadku bezrobocia zadecydował wyraźnie mniejszy niż w poprzednich miesiącach napływ nowych bezrobotnych i wzrost liczby wyłączeń z ewidencji z tytułu podjęcia pracy. Z sygnałów przekazanych przez wojewódzkie urzędy pracy wynika, że wśród osób podejmujących pracę, wysoki udział stanowiły osoby zaktywizowane przez urzędy pracy, zwłaszcza skierowane na staże oraz do prac społecznie użytecznych. Silniejszy spadek bezrobocia – o 1,5% (o 15,9 tys.) – dotyczył kobiet.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w marcu wyniosła 116,4 tys. i  w  porównaniu do lutego 2010 roku wzrosła o 34,5 tys., czyli o 42%. Należy przy tym podkreślić, że była to najwyższa od 2007 roku, odnotowana w marcu liczba miejsc pracy oferowanych bezrobotnym (w marcu 2007 r. pracodawcy zgłosili 123,9 tys. miejsc pracy).

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w marcu w porównaniu do lutego odnotowano w 15 województwach, przy czym najsilniejszy w województwie lubelskim – o 79,1% (o 3,8 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej), mazowieckim – o 73,4% (o 5,1 tys. miejsc) i wielkopolskim – o 71,1% (o 3,3 tys. miejsc). Jedynie w województwie opolskim liczba oferowanych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej była nieznacznie niższa (o 0,2%, tj. o 8 miejsc).

Źródło: SAZ.org.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0